Seryjny morderca, zabijał w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Ma na swoim koncie 12 śmiertelnych ofiar i kilkadziesiąt gwałtów. Był nieuchwytny przez ponad 40 lat, aż do teraz…

Golden state killer

Zabijał, gwałcił, okradał. Był postrachem Kalifornii przez 10 lat. Zazwyczaj atakował w masce. Udało się stworzyć wiele portretów pamięciowych. Miał ok. 1,8 m wzrostu, był atletycznie zbudowany. Jasnowłosy mężczyzna dobrze posługiwał się bronią, często używał również noża. Swoim ofiarom zabierał cenne przedmioty. Głównie była to biżuteria, ale także dowody osobiste, lub inne przedmioty nie mające większej wartości. Wyglądało na to, że morderca chciał mieć jakąś pamiątkę po swoich ofiarach.

Pierwszego gwałtu dokonał w czerwcu 1976 roku. Właśnie wtedy rozpoczęła się jego mroczna seria, która trwała przez kolejnych 10 lat. Jego obszarem działania najczęściej były okolice miasta Sacramento, ale zdarzało się, że pojawiał się również nad zatoką San Francisco oraz w południowej Kalifornii.  Napastnik nie atakował na ulicy. Pod osłoną nocy  włamywał się do domów. Wiązał zaskoczonych domowników. Plądrował mieszkanie i gwałcił kobiety. Zazwyczaj wybierał posiadłości zamieszkane przez kobiety samotne, ale włamywał się także do  domów zamieszkane przez pary. Starcie z mężczyzną nie było dla niego problemem.

miejca ataku golden state killer
Miejsca ataków mordercy

W wielu miejscach zostawił ślady swojego DNA. Dzięki temu policja miała pewność, że liczne gwałty i zabójstwa są dziełem tego samego sprawcy.

Zdarzało się, że napastnik przed dokonaniem ataku dzwonił do swojej ofiary. Potwierdziło to kilka zgwałconych kobiet. Jedna z takich rozmów została nagrana.

 

Dowody zbrodni

W latch 1976-1986 napastnik zabił przynajmniej 12 osób, dokonał przynajmniej 45 gwałtów oraz splądrował przynajmniej 120 posiadłości. Był najbardziej niebezpiecznym zabójcą grasującym w stanie Kaliforonia, a także w całych Stanach Zjednoczonych.

 

 

 

Mamy sprawcę!

W 2016 roku o sprawie znowu zaczęło być głośno w mediach. Policja zaoferowała nagrodę w wysokości 50 tysięcy dolarów za wskazanie podejrzanego. Dodatkowo opublikowano trzy portrety pamięciowe, które najlepiej obrazowały wizerunek poszukiwanego.

 

W tej sprawie zatrzymany został Joseph James DeAngelo, obecnie 72-latek. O tym wydarzeniu władze pinformowały na specjalnie przygotowanej konferencji prasowej w Sacramento. Tak jak wcześniej wspomniałem, śledczy byli w posiadaniu materiału genetycznego sprawcy, który został porównany z DNA podejrzanego. Nie ma wątpliwości, że w rękach policji jest poszukiwany morderca.

deangelo
Joseph James DeAngelo

Nieco ponad dwa miesiące temu premierę miała książka poświęcona tej sprawie. Wskazówki z niej zawarte pomogły podjąć nowe tropy w śledztwie.

golden killer książka

Aresztowany DeAngelo mieszkał na przedmieściach miasta Sacramento. To właśnie na tym obszarze doszło do wielu ataków poszukiwanego zabójcy. Śledczy obserwowali go już od dawna. Podczas zatrzymania wydawał się zaskoczony.

W latach 70. pracował jako policjant w dwóch niewielkich miasteczkach w Kalifornii (Exeter, Auburn). Został wyrzucony ze służby w 1979 roku za kradzież. Pierwszego ataku dokonał jednak 3 lata wcześniej, więc wszystko wskazuje na to, że rozpoczynając swoją przestępczą serię był jeszcze policjantem. Później znalazł pracę jako mechanik.

golden stane killer policjant

Funkcjonariusze mieli przypuszczenia, że seryjny morderca musi mieć policjne, albo wojskowe przeszkolenie, ponieważ bardzo dobrze obchodził się z bronią. Z tym założeniem trafili w dziesiątkę.

Sąsiedzi opowiadają, że był raczej dziwnym człowiekiem , ale tak jak to zwykle bywa, nikt nie przypuszczał, że ten człowiek może być poszukiwanym od ponad 40 lat seryjnym mordercą.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here