Kwatera mordercy. Kazimierz Polus – Rzeźnik z Wildy cz. 2 | #23 PODCAST

Kazimierz Polus podcast

Kolejna część historii trzykrotnego mordercy z Poznania – Kazimierza Polusa. Zbrodniarza, który przed zatrzymaniem mieszkał na poznańskiej Wildzie. Kilka dni temu odwiedziłem dom, w którym dokonał zabójstwa i poćwiartował zwłoki. Spotkałem się tam ze współwłaścicielem tego budynku. Mężczyzna wciąż pamięta wydarzenia z początku lat 80-tych. Zdradził mi wiele ciekawych szczegółów. 

Jednak zanim rozpoczniemy przypomnę jeszcze, że podcastu poza YouTubem można również słuchać na aplikacjach podcastowych. Spotify, iTunes, Google Podcasts i wiele, wiele innych. Polecam tę formę, ponieważ jest ona znacznie łatwiejsza. Poza tym na Spotify znajdują się odcinki, które nie zostały opublikowane na YouTube.

Kazimierz Polus 

W poprzednim odcinku skupiłem się na ostatniej zbrodni, jakiej dokonał Kazimierz. Zabójstwo miało miejsce pod koniec roku 1982. Nie zdradziłem jednak zbyt wielu informacji z życiorysu Kazimierza. Pora nadrobić zaległości.

Kazimierz Polus urodził się 90 lat temu w 1929 roku. Już w wieku 19 lat miał pierwsze problemy z prawem za próbę przekroczenia granicy. Od tego momentu jego życie było jednym wielkim pasmem dokonywanych przestępstw. Rozboje, zabójstwa, molestowanie dzieci. Polus ponad połowę swoje życia spędził w kryminale.

W opinii sądowo-psychiatrycznej z 1976 roku, możemy o nim przeczytać:

Bardzo nerwowy, wybuchowy, skłonny do wyzwisk i rękoczynów. Gdy ktoś go zdenerwuje cały się trzęsie i bladnie. Gdy ktoś go zaatakuje jest gotów zabić. Nie panuje nad sobą. Samotny nie lubi towarzystwa. Nie ma żadnych zainteresowań.

Na początku lat 50 trafia do więzienia  za napad na sklep w Katowicach, do tego czynu miał go namówić znajomy. Wyrok: 5 lat pozbawienia wolności. Kazimierz w kryminale nie zachowuje się poprawnie. Wdaje się w sprzeczki i bójki z innymi współwięźniami, przez co jego wyrok wydłuża się o kolejne dwa lata.

Gdy wychodzi na wolność w 1960 roku podejmuje pracę w Gnieźnie, niedługo potem przenosi się do Szczecina i tam znowu zostaje skazany  – tym razem na 10 lat.

Częste wizyty w zakładach karnych są widoczne na jego ciele. Na obu ramionach ma liczne blizny. Z kolei przedramiona pokrywają więzienne tatuaże.

“Pan Kaziu odprowadzał mnie do szkoły” 

Pan Janusz jest współwłaścicielem domu, w którym mieszkał Kazimierz Polus w momencie zatrzymania przez milicję. Mężczyzna miał wówczas 7 lat, ale dobrze pamięta Kazimierza Polusa. Opowiedział o swoich wspomnieniach. Oto tematy, które poruszyliśmy w najnowszym odcinku Kryminatorium:

  • Więzienne tatuaże Kazimierza.
  • Polus jako dozorca domu na ul. 28 czerwca 1956 r.
  • Opis kwatery, w której mieszkał Kazimierz.
  • Zachowanie Kazimierza Polusa.
  • Miejsce ostatniej zbrodni.
  • Narzędzia zbrodni.
  • Aresztowanie.
  • Działania milicji na terenie posiadłości.
  • Relacja z procesu w lokalnych dziennikach.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here