Kryminalne audiobooki

kryminalne audiobooki

Audiobooków słucham od kilku lat. Zazwyczaj są to kryminały lub horrory, jednak najbardziej lubię literaturę faktu. Książki, które zainspirowane zostały prawdziwymi wydarzeniami i opowiadają o autentycznych zbrodniach. Kryminalne audiobooki wywołują u mnie największe emocje. Pomimo tego, że rynek audiobooków z każdym rokiem się w Polsce rozwija, to jeżeli chodzi o reportaże z cyklu „true crime”, nie ma zbyt dużego wyboru. Jednak jest kilka pozycji, które na pewno są warte uwagi! Zebrałem wszystko do jednego zestawienia.  

 

Przemysław Semczuk 

Dla mnie w Polsce to autor nr 1, jeżeli chodzi o mroczną tematykę na faktach. Przemysław na swoim koncie ma siedem książek, a Jego kryminalne audiobooki to:

Wampir z Zagłębia
9/10

Wampir z Zagłębia do słuchania

Reportaż o Zdzisławie Marchwickim. Opis procesu najsłynniejszego polskiego seryjnego mordercy. Czytałem książkę zaraz po premierze, gdy audiobook nie był jeszcze dostępny. Jednak posłuchałem przez chwilę darmowego fragmentu reportażu i muszę przyznać, że lektor jest odpowiednio dobrany do tematyki. Nie jest to książka łatwa. Zawiera w sobie wiele szczegółów, więc jeżeli macie możliwość polecam mimo wszystko wersję papierową, żeby się w tym wszystkim nie pogubić.

 

Kryptonim Frankenstein
8.5/10

Knychała audiobook

Fabularyzowana opowieść o Joachimie Knychale. Czyta ten sam lektor co Wampira z Zagłębia. Na temat książki nie będę się rozwodzić, ponieważ na kanale znajduje się 20-minutowy materiał zrealizowany na podstawie powieści.

 

Kryminalne audiobooki z wydawnictwa “Od deski do deski”

Wydawnictwo, którego właścicielem jest znany dziennikarz Tomasz Sekielski, ma w swojej ofercie ciekawą serię „Na F/AKTACH”. Kryminalne audiobooki z tej serii zainspirowane są prawdziwymi, przerażającymi sprawami. Jak dotąd miałem przyjemność posłuchać:

Czarna – Wojciech Kuczok
3/10

Czarna kryminalne

Historia podobno zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami, jednak wszystkie dane zostały zmienione. Mocne opisy łóżkowych scen i rewelacyjna interpretacja Edyty Olszówki – tylko tyle zapamiętałem z tej książki. Szczerze mówiąc, nie pamiętam nawet jak się skończyła… Mnie „Czarna” nie zachwyciła.

 

Smutek cinkciarza – Sylwia Chutnik
3/10

Smutek cinkciarza audiobook

Akcja rozgrywa się w czasach PRL-u. Zamordowany zostaje mężczyzna, wiele wskazuje na to, że osobą odpowiedzialną za dokonanie zbrodni był jego syn. W powieści czuć klimat PRL-u i jest to chyba jedyna zaleta książki.  Spodziewałem się czegoś zupełnie lepszego.

 

Bestia. Studium zła – Magda Omilianowicz
7/10

Kryminalne audiobooki

O tej książce również wspominałem na kanale, więc nie będę się powtarzać. Warty uwagi reportaż!

 

Gangsterka

Masa o… – Artur Górski, Jarosław Sokołowski x5
5.5/10

Masa audiobooki

 

Nie wierzę, że ktoś mógłby nie słyszeć o książkach Masy. Każda z nich skupia się na wspomnieniach gangstera z innych etapów przestępczej kariery. Jednak dla mnie wszystkie wydane części są do siebie tak bardzo podobne, że nie sposób oceniać oddzielnie każdej z nich. Na tematy związane z polską mafią powiedziano już wiele i trudno znaleźć szczegóły, o których nikt wcześniej nie mówił. Można posłuchać dla zabicia czasu.

 

Złe Psy – Patryk Vega
8/10

złe psy audiobook

Obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów Pitbulla (ale tego pierwszego – kultowego). Stramowski w roli lektora sprawdził się świetnie! Złe psy to opis spraw, które znalazły się w scenariuszu serialowego Pitbulla.

 

Autorzy kryminałów

Katarzyna Bonda – Polskie morderczynie
7/10

Polskie morderczynie audiobook

Na podstawie tej książki przygotowałem na kanale dwa albo trzy filmy. Nasza polska „Królowa Kryminału” opowiada o losach kobiet, które dopuściły się największego z przestępstw, czyli zabójstwa. Każdy rozdział to inna bohaterka. Jest wywiad przeprowadzony przez autorkę podczas wizyty w zakładzie karnym, oraz opis sprawy przedstawiający okoliczności zbrodni. Katarzyna Bonda w swoim reportażu nie szuka sensacji. Stara się jak najdokładniej opowiedzieć o historii swoich bohaterek jak również przedstawić nam motywy ich działania. Reportaż, którego w Polsce jeszcze nie było, a głos lektorki Marty Walesiuk dodaje klimatu grozy.

 

Umarli mają głos – Marek Krajewski, Jerzy Kawecki
8/10

Umarli mają głos audiobook

Książka zawiera w sobie opis 12 kryminalnych spraw. Biegły z zakresu medycyny sądowej – Jerzy Kawecki, opowiedział autorowi kryminałów o najciekawszych sprawach, którymi się zajmował. Opisy spraw to krótkie opowiadania, jednak zainspirowane prawdziwymi wydarzeniami. Świetnie się tego czyta!
Na YouTube znajduje się ciekawy materiał promujący książkę przygotowany przez Emce. Polecam!

Gdzie słuchać? 

Zdecydowanym liderem jeżeli chodzi o dostępność tytułów jest serwis Audioteka. Średnio za jedną audio-książkę musimy tam wydać kilkadziesiąt złotych. Bardzo często cena jest nawet większa, niż ta na okładce tradycyjnej wersji książki. Zsumowałem ceny wszystkich książek, o których wspomniałem w tym wpisie – 465,50 zł! Prawie pół tysiąca! Nie każdy może więc sobie na to pozwolić.

Na szczęście jest również Storytel, na którym można posłuchać audio-książek w miesięcznym abonamencie i słuchamy bez ograniczeń. Niestety na razie w ofercie serwisu wciąż jest niewiele pozycji. Z opisanych przeze mnie tytułów możecie tam znaleźć trzy: Bestia, Czarna i Smutek cinkciarza.

Ale… poza drogimi audiobookami teraz jest również mroczny podcast Kryminatorium i to kompletnie za darmo 🙂  kolejny odcinek już za tydzień!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here