Krystian Bala i zbrodnia w Amoku

Proces Krystiana Bali

Najgłośniejszy proces poszlakowy w Polsce. Krystian Bala w 2003 roku wydaje powieść o tytule Amok. Kilka miesięcy później autor zostaje oskarżony o morderstwo. Historia opowiedziana w książce jest bardzo podobna do okoliczności niewyjaśnionej zbrodni, dokonanej trzy lata przed wydaniem książki.

 

W 2000 roku z wrocławskiej Odry wyłowiono zwłoki Dariusza J. Z ustaleń śledczych wynika, iż ofiara była torturowana oraz głodzona przed śmiercią. W momencie wrzucenia ciała do rzeki, mężczyzna prawdopodobnie jeszcze żył. Jego ręce oraz nogi przywiązane były do szyi na tak zwaną “kołyskę”.

Krystian Bala ofiara
Każdy ruch ofiary zaciskał pętlę na szyi | chojnow.pl

 

Śledztwo 

Amok książka
Gdy sprawę nagłośniły media, Amok stał się bestsellerem

Śledztwo stanęło w martwym punkcie, nie było żadnych przesłanek co do tego, kto mógł dopuścić się tak brutalnej zbrodni. Przełom nastąpił dopiero po 3 latach, kiedy to odnaleziono telefon należący do ofiary. Chwilę później połączono zabójstwo z opisem zbrodni zapisanej na kartach powieści o tytule AMOK.

Śledczy przypuszczali, że zabójca poczuł się na tyle bezkarnie iż postanowił opisać  zbrodnię w swojej książce, która po zatrzymaniu podejrzanego stała się bestsellerem. Krystian Bala zawarł w swoim dziele liczne szczegóły zbrodni, które znać mogły tylko osoby zaangażowane w śledztwo.

 

Sąd uznał jednak, że powieść nie może być materiałem dowodowym w sprawie. Dlatego, aby skazać zabójcę konieczne było odnalezienie innych dowodów lub poszlak.

Krystian Bala nie przyznaje się do winy 

Krystian Bala Amok
Historia Bali zainteresowała również zagraniczne media

Autor “Amoku” – Krystian Bala, przez cały czas trwania procesu utrzymywał, iż nie znał zamordowanego Dariusza J., nigdy go nie widział ani nigdy o nim nie słyszał. Jednak w jego domu znaleziono firmowy długopis oraz wizytówki młodego biznesmena. Ponadto Krystian Bala przed śmiercią Dariusza J. wykonał do niego kilka połączeń telefonicznych.

Sprawa została nagłośniona w programie telewizyjnym 997,  zaraz po emisji na stronie internetowej programu zaczęły pojawiać się częste odwiedziny z odległych zakątków świata takich jak Japonia, Korea Południowa lub Stany Zjednoczone. Jak później ustalono, w tym samym czasie w krajach tych przebywał podejrzany Krystian Bala.

Udało się także dotrzeć  do świadka, któremu Krystian miał pochwalić się zabiciem człowieka. I co najważniejsze, odkryto motyw zbrodni – zazdrość. Zamordowany Dariusz J. miał romans z byłą żoną pisarza.

 

Na podstawie licznych poszlak, sąd wymierzył karę 25 lat pozbawienia wolności. Krystian Bala jednak nigdy nie przyznał się do zabójstwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here