Książki o Archiwum X

książki o Archiwum X

Pomimo tego, że oficjalnie Archiwum X powstało dopiero w 2005 roku, to grupa zajmująca się niewykrytymi sprawami zabójstw działa już od końca lat dziewięćdziesiątych.  Obecnie tajne zespoły śledcze działają w różnych polskich miastach. Za sprawą działań policjantów z Archiwum X, udało się rozwiązać wiele trudnych spraw. Praca śledczych, którzy zajmują się sprawami sprzed lat wzbudza także coraz większe zainteresowanie mediów. Temat kilka razy został już poruszony w literaturze – przedstawiam książki o Archiwum X.

Zapewne wiele osób pamięta jeszcze głośny amerykański serial ” Z Archiwum X”, w którym dwójka charyzmatycznych agentów FBI mierzyła się z trudnymi i nietypowymi sprawami. Ta głośna seria nie miała oczywiście wiele wspólnego z rzeczywistością, jednak medialna nazwa śledczej grupy zainspirowana została nazwą tego amerykańskiego serialu.

Książki o Archiwum X

Polskie Archiwum X
Autorzy: Piotr Litka, Bogdan Michalec, Mariusz Nowak
Wydawnictwo: WAM
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 280

Polskie Archiwum X książka

Książka zawiera opisy kilku spraw, przy których pracowali Bogdan Michalec i Mariusz Nowak – policjanci z grupy śledczej.

Panowie wprowadzają nas w tajemniczy i mroczny świat swoich zawodowych przygód. Opowiadają w jaki sposób próbowali rozwiązać śledztwa, które najbardziej utkwiły im w pamięci i wzbudzały zainteresowanie opinii publicznej.

Każda z opisanych historii jest niezwykle ciekawa. Policjanci wspominają również śledztwa, których nigdy nie udało się rozwiązać, analizują jednak przy tym, co mogło mieć na to wpływ. Wśród 10 kryminalnych historii znajduje się m.in.  sprawa „Hakowgo”, o której materiał znajdziecie na kanale Niediegetyczne.

Polskie Archiwum X. Nie ma zbrodni bez kary
Autorzy: Piotr Litka, Bogdan Michalec, Mariusz Nowak
Wydawnictwo: MANDO
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 270

Książki o Archiwum X

Książka o pracy policjantów z Archiwum X cieszyła się na tyle dużym zainteresowaniem, że szybko powstała kontynuacja. Tym jednak razem wszystko obraca się wokół sprawy „Skóry”, czy historii zamordowanej i oskórowanej pod koniec lat 90-tych młodej dziewczyny.

Policjanci opowiadają o kulisach tego śledztwa jak również wspominają inne trudne sprawy nawiązując właśnie do „Skóry”.

Bez przedawnienia
Autor: Tomasz Kin
Wydawnictwo: Ringer Axel Springer Polska
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 460

Książki o Archiwum X

Opis kilku śledztw, którymi zajmowały się wydziały spraw niewykrytych i niewyjaśnionych na terenie całej Polski. Każda z opisanych historii kończy się wywiadem z policjantem, który pracował przy śledztwie. Zawarte w tej publikacji sprawy opisane są szczegółowo. W książce „Bez przedawnienia” znajduje się m.in. tekst o Piotrze Trojku, który zabił dwóch chłopców – o tej historii wspominałem na kanale. Jest również rozdział o nierozwiązanej sprawie zabójcy gejów w Łodzi. Odcinek na ten temat w formie podcastu już za kilka tygodni!

Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X
Autor: Iza Michalewicz
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 384

Książki o Archiwum X

Zdecydowania najlepsza książka z tego zestawienia. Autorką jest uznana dziennikarka, która zajmuje się reportażem od wielu lat. Doświadczenie Izy Michalewicz czuć na każdej stronie. Sprawy opisane są niezwykle szczegółowo. Każda z historii przygotowana na podstawie akt, jak również rozmów z przedstawicielami organów ścigania.

Książki o Archiwum X
Iza Michalewicz ma na swoim koncie wiele nagród dziennikarskich | fot. izamichalewicz.pl

Przed przeczytaniem książki, zapytałem Was na instagramowej relacji, co sądzicie o „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne archiwum X”. Otrzymałem wiele wiadomości, z których wynikało, że książka ma tylko jedną wadę – autorka zajęła się najbardziej medialnymi sprawami i nie ma w niej nic nowego.

Po części to prawda. Osoby, które interesują się tematem prawdopodobnie nie trafią w książce na sprawę, o której nigdy wcześniej nie słyszały. Jednak zapewniam Was, że nigdzie te znane już historie nie zostały opisane tak dokładnie i z tak wielkim zaangażowaniem. 

Wśród tematów podjętych przez autorkę są m.in. zabójstwo Jaroszewiczów lub sprawa „Skóry”. Każdy z rozdziałów jest niezwykle ciekawy, ale mnie najbardziej zaintrygowała historia samobójstwa młodej kobiety z 2007 roku. Odcinek w formie podcastu zrealizowany na podstawie tego reportażu jest już gotowy i czeka na publikację. Będziecie mogli go posłuchać za kilka tygodni, a w międzyczasie polecam wywiad z autorką w podcaście „Zawodowcy”. Iza Michalewicz opowiada o kulisach powstania książki oraz początkach w świecie dziennikarstwa. Ale co najważniejsze: z nagrania dowiadujemy się, że będzie kontynuacja książki!

Nie trafiłem jak dotąd na inne książki o Archiwum X. Jeżeli znacie inne pozycje to koniecznie dajcie znać w komentarzu, lub prywatnej wiadomości. Jestem również ciekawy, które książki o Archiwum X Waszym zdaniem są najciekawsze.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here