Książki o seryjnych mordercach z Polski

Od kilku miesięcy w naszym kraju można zauważyć znaczny wzrost zainteresowania tematyką związaną z „true crime”. Szczególnie na rynku wydawniczym pojawia się wiele ciekawych pozycji. Fani mrocznych historii powinni być zadowoleni, ponieważ ten sezon należy do seryjnych morderców!

 

Nie są to wszystkie książki o seryjnych mordercach z Polski, a jedynie pozycje, które miałem okazję przeczytać w ostatnim czasie.

Zaczynamy od książek Przemysława Semczuka.

 

Wampir z Zagłębia – Przemysław Semczuk
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 384
Wydawnictwo: Znak

Zdzisław Marchwicki książka

Morderca: Zdzisław Marchwicki 

Reportaż o Zdzisławie Marchwickim. Mnóstwo szczegółów, zawierających dokładny opis procesu Wampira. Autor musiał spędzić nad aktami wiele, wiele dni, ale efekt Jego pracy czuć na każdej stronie. Podejrzewam, że po lekturze “Wampira z Zagłębia”, część z Was będzie podchodzić do tematu kary śmierci zupełnie inaczej. Przemysław Semczuk zwraca uwagę na błędy i nieścisłości w śledztwie. Z każdym rozdziałem jesteśmy coraz bardziej pewni, że skazany na śmierć Marchwicki, był tylko kozłem ofiarnym, a seryjnym mordercą był ktoś zupełnie inny. Bez wątpienia jest to najbardziej szczegółowy reportaż opisujący sprawę seryjnego mordercy z jakim miałem do czynienia.

 

Autor Wampira w swojej kolejnej książce jednak zupełnie zmienił koncepcję. Książka „Kryptonim Frankenstein” również opisuje prawdziwą historie śląskiego Wampira, jednak tym razem jest to powieść.

 

Kryptonim Frankenstein – Przemysław Semczuk
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 384
Wydawnictwo: W.A.B.

kryptonim-frankenstein powieśćMorderca: Joachim Knychała 

Autor na kartach powieści zawarł szczegóły ze sprawy seryjnego mordercy kobiet ze Śląska. Zrobił to w bardzo umiejętny sposób – książka o Knychale jest łatwiejsza w odbiorze od “Wampira z Zagłębia” i czyta się ją bardzo przyjemnie. Pomimo tego, że nie jest to formuła typowego kryminału – znamy mordercę od samego początku i towarzyszymy mu podczas jego nocnych łowów, to całość trzyma w napięciu aż do samego końca. Zdecydowanie polecam! Jednak zanim sięgniecie po książkę nie zapomnijcie obejrzeć materiału promującego „Kryptonim Frankenestein”.

 

 

Mroczne ciała – Michał Larek, Waldemar Ciszak
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 192
Wydawnictwo: Simple Publishing

Edmund Kolanowski Martwe Ciała

Morderca: Edmund Kolanowski 

Długo polowałem na tę książkę… Ale gdy już mi się udało ją dostać, to wgniotła mnie w fotel. Postać Edmunda Kolanowskiego, która została opisana w „Martwych ciałach” to  najbardziej przerażająca historia z jaką miałem do czynienia. Może dlatego, że Nekrofil, o którym mowa, grasował na terenie miasta, w którym mieszkam i zabijał niedaleko mojego domu. Może klimatu tej historii dodaje fakt, że miałem okazję zapoznać się z aktami tej sprawy. W każdym razie Kolanowski był szczególnym psycholem. Po lekturze tej książki na pewno przyznacie mi rację.

 

Bardzo trudno ją dostać. Jeżeli chodzi o tradycyjne – papierowe wydanie to obecnie graniczy to z cudem. Jednak w najbliższym czasie planowany jest dodruk. Możecie więc uzbroić się w cierpliwość, bo na pewno warto. Szkoda tylko, że reportaż jest tak krótki. Książka na jeden wieczór, a historia Nekrofila na pewno zasługuje na więcej stron tekstu.

 

Mężczyzna w białych butach – Michał Larek, Waldemar Ciszak
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 328
Wydawnictwo: Czwarta strona

Tadeusz Kwaśniak morderca w białych butach

Morderca: Tadeusz Kwaśniak

Tym razem autorzy podobnie jak w przypadku Przemysława Semczuka, zdecydowali się na reportaż w formie powieści. Historia pedofila – mordercy, który grasował na terenie całej Polski i został schwytany w Poznaniu.

 

 

 

 

 

 

 

Bestia. Studium zła – Magda Omilianowicz
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 200
Wydawnictwo: Od deski do deski

bestia studium zła Wampir

Morderca: Leszek Pękalski

Połączenie reportażu bazującego na aktach sprawy z opowiadaniami opisującymi dokonane przez Wampira zbrodnie. Bardzo ciekawy zabieg, z którym nie spotkałem się w żadnej innej pozycji.

Autorka Bestii relacjonowała proces Wampira w Słupsku. Jako jedna z nielicznych reporterek przeprowadziła z Leszkiem wywiad. Wampir z Bytowa skazany został za zabicie jednej kobiety, jednak Pani Omilianowicz w swojej książce przekonuje nas, że Pękalski ma na swoim koncie znacznie więcej ofiar.

 

 

Łowca. Sprawa Trynkiewicza  – Ewa Żarska 
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 240
Wydawnictwo: Znak

Łowca. Sprawa Trynkiewicza

Morderca: Mariusz Trynkiewicz

Prawdziwa świeżynka na rynku wydawniczym. Książka o najsłynniejszym mordercy w Polsce i jednocześnie najbardziej znienawidzonym. Autorką reportażu jest znana dziennikarka śledcza związana z  telewizją Polsat. Ewa Żarska zwraca szczególną uwagę na aspekty sprawy Trynkiewicza, o których jak dotąd nie mówiło się zbyt wiele, czyli wątek satanistyczny, a przede wszystkim poszlaki, które wskazują na to, że Trynkiewicz dokonując makabrycznej zbrodni w 1988 roku nie działał sam.

Niestety reportaż jest zdecydowania zbyt krótki. Książka na jeden wieczór.

 

 

W kolejce do przeczytania mam już kilka innych tytułów. Jednym z nich jest „Skorpion” o sprawie Pawła Tuchlina, jak również „Furia” Michała Larka, która również zainspirowana została historią seryjnego mordercy z Poznania – Józefa Pluty.

5 KOMENTARZE

  1. Uwielbiam “Kryptonim Frankenstein” jak i samego autora, nie tylko za twórczość ale i za sympatyczność. “Skorpiona” jakiś czas temu kupiłam w (uwaga) biedronce za całe 9.99zł, książka godna polecenia. Obecnie jestem na etapie “czarnej Wołgi”

  2. O tak, wlasnie jestem po przeczytaniu ‘Skorpiona’ i – jak w Twoim przypadku odnośnie Kolanowskiego – byla dla mnie szczegolnie wciagajaca i przerazajaca, bo Tuchlin mordowal na terenach mojego miejsca zamieszkania 🙂 poza tym swietne przedstawienie nieudolnosci i tuszowania wlasnej nieporadnosci przez milicje sprawia, ze jest to zdecydowany faworyt na mojej polce. Pozdrawiam i powodzenia z nowym projektem! 🙂

    • Kiedyś też mieszkałem na północy Polski, więc temat Tuchlina był dla mnie szczególnie interesując. Nie bez powodu materiał na jego temat był jednym z pierwszych filmów na kanale 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here