NIediegetyczne to polski Rob Dyke

Przez ponad trzy lata prowadzenia kanału udało mi się wypracować charakterystyczną formę materiałów. Muzyka, efekty, kolorystyka – wszystko łączy się ze sobą tworząc unikalny (mam nadzieję) klimat kanału. Jednak proces znalezienia własnego stylu nie był łatwy. Szczególnie w pierwszych dwóch latach opublikowane filmy były zbiorem wielu eksperymentalnych rozwiązań, które zaobserwowałem u innych twórców. 

Niediegetyczne to polski Rob Dyke

Pod jednym z ostatnich filmów, któryś z widzów zamieścił komentarz o treści “Niediegetyczne to polski Rob Dyke”. Jest w tym ziarno prawdy 🙂 Kanał Rob Dyke to bez wątpienia moja główna inspiracja. Gdy po raz pierwszy trafiłem na materiały przedstawiające sylwetki seryjnych morderców, w mojej głowie pojawiła się myśl: „To jest świetne! Dlaczego nie ma czegoś takiego w Polsce?”. Pomimo tego, że na początku mojej jutbowej drogi nie wiedziałem o czym tak naprawdę chciałbym nagrywać, nie miałem  wątpliwości, że filmy muszą mieć w sobie mroczny klimat. Klimat, który poczułem na kanale Rob Dyke.

Polski Rob Dyke
Kanał Rob Dyke był moją główną inspiracją

 

Wstawki prowadzącego

Zdawałem sobie sprawę, że krótkie wstawki z wizerunkiem prowadzącego są najważniejszym elementem całej układanki.

Polski Rob Dyke
Przygotowania do nowej formy Niediegetyczne zajęły sporo czasu

Pierwszy materiał, w którym przedstawiłem moje domowe „studio” opublikowałem 25 listopada 2017 roku. Był to dla mnie cholernie ważny moment, do którego przygotowywałem się od roku. Ćwiczenie dykcji, mimiki, gestów zajęło mi sporo czasu. Obecnie wciąż jest wiele do poprawy, ale możecie mi uwierzyć, że pierwsze próby były naprawdę złe. Uczciwie powiem, że wówczas nie dało się tego oglądać ;).

Strój

Założyłem, że klimat mrocznego kanału należy zacząć od doboru odpowiedniego stroju. W filmach opowiadam o poważnych sprawach, więc ubiór również musi pasować do tematyki. Mroczny klimat, a więc ciemna odzież. Tajemnica i sprawy kryminalne zawsze kojarzyły mi się z trzema elementami:

  • ciemny płaszcz
  • kapelusz
  • skórzane rękawiczki

Płaszcz kupiłem specjalnie w tym celu i poza jutubowymi nagrywkami założyłem go tylko raz.  Zrezygnowałem jednak z kapelusza, ale zostały rękawiczki, które do teraz są stałym elementem mojej kreacji. Dla niektórych może to wyglądać komicznie. Takie opinie czasami pojawiają się w komentarzach pod filmem. Jednak chciałem mieć element, który będzie mnie odróżniać. Coś co łączy się z tematyką, jednak nie będzie zbyt sztampowe. Swoją drogą inspiracją do skórzanych rękawiczek był bohater mojego ulubionego serialu z dzieciństwa 😉

Dexter skórzane rękawiczki
Kiedyś byłem wielkim fanem Dextera

Tło

Z tym miałem największy problem. Początkowo chciałem zrobić wszystko na green screenie. Stwierdziłem jednak, że to zbyt proste. Wszyscy mają green screen i nie będzie w tym nic oryginalnego. Poza tym nie miałem doświadczenia, a zdawałem sobie sprawę, że dobre wkomponowanie wyciętej osoby z tłem nie jest prostym zadaniem. Nie ma nic gorszego niż zielona poświata wokół głowy. Bardzo ważne jest oświetlenie oraz wiele innych szczegółów, z którymi prawdopodobnie nie potrafiłbym sobie wówczas poradzić.

Kolejnym pomysłem była kopia od Rob Dyka. Pomalowanie ścian na bordowo oraz powieszenie groźnie wyglądających przedmiotów. Jednak ten pomysł również nie wypalił. Stwierdziłem, że to nie byłaby inspiracja, ale zwykła kopia. Ponadto wolałem uniknąć malowania ścian w wynajmowanym pokoju. Tym bardziej, że wiązało się to z dużym jak na mój ówczesny budżet wydatkiem :).

Creepy ściana

Pomysł na ścianę ze zdjęciami nawiązującymi do spraw, które omawiane były na kanale wpadł mi do głowy nagle i już kilka sekund później byłem na siebie zły, że nie pomyślałem o tym wcześniej…

Ta koncepcja była najłatwiejsza, najtańsza, i najwygodniejsza w realizacji. Wydawała się także najbardziej efektowna i oryginalna.  Przez kilka dni zbierałem screeny z filmów, reportaży, seriali, w których pojawiał się ten motyw. Próbowałem znaleźć konkretny wzór, który będę mógł wykorzystać u siebie.

ściana ze zdjęciami
Przygotowanie niediegetycznej “creepy ściany” zajęło mi dwa miesiące

Zawsze lubiłem mieć dużo ciekawych rzeczy na ścianie w pokoju. Gdy byłem dzieckiem otaczały mnie plakaty Beckhama i innych gwiazd z Manchesteru United. Gdy podrosłem, były plakaty filmowe (często filmów o mrocznej tematyce). Po latach przyszedł czas na „creepy ścianę” – bo właśnie tak nazywane jest tło z filmów, przez moich znajomych i osoby odwiedzające pokój.

Kilka lat temu oplakatowałem cały pokój. Łącznie z sufitem 🙂

Pozostałe Rob Dajkowe elementy

Czarno-białe przebitki to również inspiracja od Roba. Jednak zanim wprowadziłem to u siebie, musiałem przygotować do tego widoczną na przebitkach boczną ścianę. W tym pomógł mi jeden z widzów – Zeit92, artysta, którego prace możecie oglądać na Instagramie i Facebooku. To właśnie Zeit92 jest autorem przerażającego rysunku martwej kobiety widocznego na zdjęciu.

Przebitki Rob Dyke
W niektórych materiałach pojawiają się czarno-białe przebitki

Ilustracje

Gdy tylko obejrzałem materiały Rob Dyka po raz pierwszy, marzyłem o tym, aby kiedyś w moich filmach również pojawiały się klimatyczne grafiki ilustrujące przedstawianą sprawę. Przez lata, rysunki w poszczególnych materiałach wykonywane były przez różne osoby. Obecnie regularnie pojawiają się prace stworzone przez Asthar.

Ilustracje do odcinków
Ilustracje dodają niesamowitego klimatu

Pozostał tylko sentyment…

Obecnie kanał Rob Dyke nie wygląda już tak, jak kilka lat temu. Niestety zmiany poszły w złą stronę. Filmy nie mają już klimatu sprzed lat i cieszą się znacznie mniejszym zainteresowaniem. Zmieniona została scenografia jak również wizerunek prowadzącego. Kanału nie śledzę już regularnie. Jednak do starych odcinków, na których bazowałem tworząc Niediegetyczne, wracam z wielkim sentymentem!

Rob Dyke niediegetyczne
Rob Dyke nie jest już taki jak kiedyś

Nie tylko Rob

Jest  wiele innych miejsc, z których czerpałem inspiracje. Takie kanały jak Cayleigh Elise, ScareTheater, LordanARTS również mają duży wpływ na rozwój i zmiany na  kanale Niediegetyczne. Obecnie bazuję głównie na reportażach telewizyjnych. Od kilku tygodni wnikliwie analizuję odcinki Superwizjera. Staram się wyłapać najciekawsze elementy, które w nadchodzących miesiącach będę mógł wykorzystać na YouTube.

Polski Rob Dyke, ale z własnym stylem 

Jak sami widzicie podobieństwa do kanału Rob Dyke są zauważalne. Nigdy tego nie ukrywałem i nigdy się tego nie wstydziłem. Zdjęcie Roba wisi nawet na Creepy ścianie. Wdrażanie we własnych materiałach elementów od twórców, których prace nam się podobają jest czymś zupełnie normalnym.

Rob Dyke jest ze mną podczas nagrań
Rob Dyke jest ze mną podczas nagrań 🙂

Michał Szafrański, czyli autor mojego ulubionego polskiego podcastu – “Jak oszczędzać pieniądze”, bardzo często wspomina, że jego wzorem był Pat Flynn. Krzysztof Gonciarz swego czasu kręcił vlogi na wzór Caseya Neistata. Tylko podpatrywanie najlepszych daje szansę na osiągniecie sukcesu. Najważniejsze jest jednak znalezienie własnego stylu, który po wielu latach pracy będzie mógł być inspiracją dla kolejnych początkujących twórców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here