Niewyjaśnione okoliczności zabójstwa Rachel Nickell

Rachel Nickell zabójstwo

W historii każdego kraju są sprawy kryminalne, które zdobyły szczególne zainteresowanie mediów i nawet po wielu latach od zdarzenia wciąż wzbudzają emocje  Za chwilę opowiemy sobie o tego typu sprawie z Anglii. Makabryczne zabójstwo 23 latki. Sprawa jest szczególnie wstrząsająca, gdyż jedynym świadkiem zbrodni był 3-letni synek ofiary.

15 lipca 1992 roku na błoniach Wimbledonu dokonano przerażającego odkrycia. Zmasakrowane zwłoki młodej kobiety. Wygląda na to, że doszło do ataku na tle seksualnym. Ofiara to 23-letnia Rachel Nickell. Bardzo atrakcyjna i pełna życia blondynka. Mieszkała ze swoim chłopakiem i z dzieckiem w trzypokojowym mieszkaniu w odległości ok. kilku kilometrów od miejsca znalezienia ciała. Tragicznego dnia, jej partner wyszedł do pracy o 8:30. 15 minut później Rachel Nickell również wyszła  z mieszkania. Razem z synkiem oraz psem wybrali się na spacer na błonia Wimbledon Common.

Sprawa Rachel Nickell
Rachel Nickell wybrała się na spacer na błonia Wimbledon Common

10:20 nieopodal wielkiego drewnianego wiatraka, który jest charakterystycznym elementem tego miejsca, świadek widział jeszcze kobietę żywą. 15 minut później 3-letni Alex płakał już nad martwym ciałem swojej matki prosząc, aby ta się obudziła. Na miejsce przyjeżdża policja. Rozpoczyna się śledztwo, które trwać będzie przez kolejnych kilkanaście lat.

Richard Shepherd na miejscu zbrodni 

Jedną z pierwszych osób, które pojawiły się na miejscu zbrodni był autor książki “Niewyjaśnione okoliczności” – Doktor Shepherd, który po latach wspomina ten moment w swojej autobiografii.  Medyk od razu zwrócił uwagę na wielokrotne rany kłute na ciele kobiety. Zwłoki miały obnażone genitalia. Zbrodnia wygląda więc na napaść na tle seksualnym.

Niewyjaśnione okoliczności - Shepherd Richard
Richard Shepherd wspomina o zabójstwie Rachel w swojej autobiografii “Niewyjaśnione okoliczności”

Doktor badał ciało na miejscu zdarzenia przez kilka godzin. Później zwłoki przetransportowano do kostnicy i tam dokonano autopsji.

Sekcja zwłok 

Na ciele kobiety znajdowało się 49 ran kłutych,  a każdą z nich należało poddać oględzinom i zmierzyć.  Rany zostały zadane nożem o długości ok. 9 centymetrów. Rachel próbowała się bronić – wskazywały na to m.in. rana na lewej dłoni. Morderca zadawał kolejne ciosy nawet po zgonie kobiety. Później wykorzystał ją seksualnie.

autobiografia niewyjaśnione okoliczności

Z protokołu sekcji przeprowadzonej przez brytyjskiego lekarza wynikało, że sprawca działał w napadzie szału. Zadanie 49 ran kłutych  zajęło mu zaledwie 3 minuty.

Rachel Nickell morderstwo
Sprawca zadał ofierze 49 ran kłutych
Paul Britton

Angielska policja działa pod dużą presją. Opinia publiczna domagała się jak najszybszego złapania oraz skazania mordercy. Do sprawy zaangażowano również profilera, o którym wspominałem już kiedyś na kanale. Swoją droga Paul Britton również wspomina o tej sprawie w swojej książce.

Paul Britton Profil mordercy
Angielska policja skorzystała z usług profilera Paula Brittona
Śledztwo 

Śledztwo nie było proste. Rachel została zaatakowana w biały dzień, w publicznym miejscu, które każdego dnia odwiedzają setki osób. Niestety wyglądało na to, że jedynym świadkiem tego zdarzenia był 3-letni chłopiec, który podczas ataku nie odniósł żadnych obrażeń. Nie miał nawet zadrapań, ani siniaków. Dziecko na pewno widziało twarz mordercy.  Było to dla niego  traumatyczne przeżycie. Po latach jako dorosły już mężczyzna wspomina, że wciąż ma w pamięci zdarzenie, które kompletnie odmieniło jego życie. Malutki Alex przekazał policjantom ważne informacje. Sprawca to mężczyzna rasy białej z krótkimi włosami. Dziecko zapamiętało nawet kolor ubioru mordercy. Po przesłuchaniu wielu osób, które tego dnia spacerowały na błoniach Wimbledon stworzono także portret pamięciowy mężczyzny, który zdaniem śledczych mógł mieć związek ze zbrodnią.

Udało się stworzyć portret pamięciowy potencjalnego sprawcy
Podejrzany Colin Stagg

Feralnego dnia nieopodal miejsca ataku znajdował się również Colin Stagg . Mężczyzna wybrał się na tam na spacer z psem. Policjanci spisali jego dane, a niedługo później stał głównym podejrzanym w sprawie.

Colin Stagg podejrzany Rachel nickell
Colin Stagg stał się podejrzanym w sprawie zabójstwa Rachel Nickell

Collin pasował do przygotowanego przez psychologa profilu sprawcy zabójstwa. Policjanci nie mieli jednak wystarczających dowodów na potwierdzenie jego udziału w zdarzeniu. Zdecydowano się więc na nietypową prowokację, która w angielskich mediach znana była jako “pułapka miodowa”.  

Prowokacyjna “pułapka miodowa”

Mężczyzna korzystał z ogłoszeń towarzyskich w prasie. Miał nadzieję znaleźć w ten sposób miłość życia. Nawiązała z nim kontakt działająca pod przykryciem policjantka, która za sprawą listów próbowała wyciągnąć od Collina przyznanie się do zbrodni.

Para rozmawiała listownie na coraz mocniejsze tematy, które dotyczyły m.in. fantazji seksualnych. Wymiana zdań po pewnym czasie weszła także na temat mrocznych sekretów. Mężczyzna nigdy nie przyznał się do zabójstwa, ale z jego listów można było wywnioskować, że ma skłonności do dewiacyjnych zachowań seksualnych.  W dodatku tragicznego dnia policja odnotowała przecież jego obecność nieopodal miejsca zbrodni. Colin Stagg został zatrzymany i oskarżony o zabójstwo Rachel Nickell.

Mężczyzna w areszcie spędził 14 miesięcy. W tym czasie prawdziwy morderca chodził po wolności i zabił kolejną kobietę.

Samantha Bisset – podobne zabójstwo 

W czasie gdy Collin Stagg oczekiwał na proces, na stół sekcyjny naszego doktora trafiła kolejna ofiara straszliwej zbrodni. Tym razem była to 27-letnia Samantha Bisset. Sprawca zabił również jej 4 letnią córeczkę.

Samantha Bisset zabójstwo
Okoliczności zabójstwa Samanthy Bisset wzbudziły wątpliwości medyka sądowego

Śledczy zajmujący się sprawą wykluczyli taką możliwość, jednak po latach okazało się, że popełniono wówczas błąd.

Niewinnie skazany 

Niedługo potem oskarżony mężczyzna wychodzi na wolność. Collin Stagg zostaje uniewinniony. Przesiedział w areszcie 14 miesięcy, za co w 2008 roku otrzymał ponad 700 tysięcy funtów odszkodowania. Jego życie po wyjściu na wolność nie było proste. Sprawa była bardzo medialna i pomimo uniewinnienia wszyscy byli przekonani, że wypuszczono prawdziwego mordercę. Collin Stagg przez takie plotki nie mógł znaleźć pracy.  16 lat zmagał się z bezrobociem.

Colin Stagg wychodzi na wolność
Niesłusznie oskarżony Colin Stagg otrzymał duże odszkodowanie

Sprawca zabójstwa Rachel Nickell popełnionej na Wimbledon Common wciąż był nieznany, tymczasem za zabójstwo Samanthy Bisset oraz jej córeczki oskarżony został Robert Napper. Nie było wątpliwości, że 28-letni magazynier dopuścił się morderstwa. Nie miejscu zbrodni pozostawił swoje odciski palców. Ale dopiero po wielu latach policja odkryje, że ma na swoim koncie również inne  brutalne zabójstwo.

Robert Napper

Chodzi oczywiście o sprawę Rachel Nickell. To Robert zabił 23-letnią kobietę na błoniach Wimbledonu, w 2008 roku usłyszał wyrok skazujący – 16 lat po dokonanym zabójstwie. Robert Napper resztę życia spędzi w zamknięciu.

Robert Napper winny zabójstwa Rachel Nickell
Sprawca zabójstwa Rachel Nickell usłyszał wyrok dopiero po 16 latach

Medyk sądowy, który badał zwłoki zarówno pierwszej jak i drugiej ofiary, po latach  wciąż nie może zapomnieć o rozmowie z policjantami w prosektorium.

„Nadal mam w pamięci drugą autopsję okaleczonego ciała Samanthy Bisset, jak również swoje słowa, które skierowałem do detektywa prowadzącego sprawę”.

„Gdybym nie widział,  że zamknęliście Collina Stagga, pomyślałbym, że Samantha i jej córka padły ofiarą tego samego szaleńca co Rachel Nickell”.

“Teraz żałowałem, że wtedy zamiast tylko rzucić niezobowiązującą uwagę – nie wyraziłem się dobitniej, bardziej nagląco, tak aby rozbudzić wątpliwości policji”.

Tak komentuje sytuację doktor Richard Shepherd w autobiografii “Niewyjaśnione okoliczności”.

Richard Shepherd – autor książki “Niewyjaśnione okoliczności” 

W pamięci patologa pozostało także wiele innych trudnych wspomnień z prosektorium niejednokrotnie związanych z największym bestialstwem, jakie tylko można sobie wyobrazić.

Doktor Richard Shepherd Niewyjaśnione okoliczności
Richard Shepherd pracował przy wielu głośnych sprawach

Nikt nie wie o prosektorium i o samej śmierci tyle, co medyk sądowy, który przeprowadził 23 tysiące sekcji zwłok. Autor książki zajmował się nawet tak medialnymi sprawami jak śmierć księżnej Diany lub atak z 11 września. W przypadku tak głośnych spraw, nawet najmniejszy błąd może mieć olbrzymie konsekwencje.

Pomimo tego, że odkrywanie tajemnic ludzkiego ciała było jego pasją od młodości, to presja związana z zawodem po latach dała o sobie znać. Diagnoza: zespół stresu pourazowego, na skutek wykonywanej pracy. A książka „Niewyjaśnione okoliczności”  powstała jako terapia, aby wrócić do normalnego życia.

3 KOMENTARZE

  1. Byłoby fajnie gdyby w przyszłości zrobić filmik o niewyjaśnionym jak dotąd zabójstwie dwójki studentów z 1997 roku pod Narożnikiem.To jest dopiero prawdziwa zagadka – warta naprawdę warta przypomnienia rzeszom ludzi.Myślę,że nawet emerytowany policjant (bardzo fajny człowiek) który prowadził tę sprawę pomógłby gdyby go o to poprosić.Naprawdę warto bo taka zbrodnia nie może zostać zapomniana.

    • ostatnio myślałem nad tym, żeby w wakacje zrobić sobie tam wycieczkę i nagrać coś o tej sprawie. Na YouTube jest już całkiem ciekawy materiał na ten temat na kanale Łowcy przygód

  2. Zawsze, kiedy czytam o zbrodniach, w których uczestnikami (czy to ofiarami, czy świadkami czy nawet… sprawcami) są dzieci, to włos mi się na głowie jeży…

    Sprawa przypomina mi o pewnym wydarzeniu z 2017, gdzie w Łodzi, prawdopodobnie na oczach dwuletniego synka, z rąk partnera zginęła młoda dziewczyna. Ukrył jej zwłoki w wersalce. Cała sprawa poszukiwań dziewczyny prezentowała się makabrycznie. Mężczyzna był wcześniej karany za podobną zbrodnię za granicą, ale chyba nikt w Polsce tego nie skojarzył. Dziecko być może niewiele rozumiało z tego, co się dzieje. Mimo wszystko ciężko o tym nawet myśleć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here