Wyszedł tylko po papierosy i nigdy nie wrócił do domu. Sprawa zaginionego 24-latka rozwiązana została dopiero po 15 latach. To właśnie takie historie są dowodem na to, że nawet najtrudniejsze i z pozoru beznadziejne śledztwa mogą zakończyć się sukcesem . Czasami wystarczy tylko jedna poszlaka, które kompletnie zmieni kierunek działań policji i doprowadzi do złapania sprawcy. 

David Jackson zaginął w 1988 roku. Jednak zanim opowiemy sobie o okolicznościach tego tajemniczego zdarzenia musimy cofnąć się z historią do początku lat 80-tych, kiedy mężczyzna poznaje swoją miłość – Barbarę Birtton. Znajomość z tą kobietą nie tylko całkowicie odmieniła jego życie, ale także pośrednio doprowadziła do jego śmierci.

Tajemnicze zaginięcie

David i Barbara wyglądają na szczęśliwą i kochającą się parę. Szybko zaczynają planować wspólną przyszłość. Biorą ślub, a niedługo potem na świat przychodzi owoc ich miłości – chłopiec o imieniu John.

Problemy w związku

David Jackson zaginięcie
David robił wszystko, aby utrzymać kontakt z synem | fot. CBS Reality

Niestety z każdym miesiącem po narodzinach dziecka para zaczyna się od siebie oddalać. Barbara wyprowadza się od męża i wraca do swoich rodziców. Związku nie udaje się uratować. Dwa lata po zawarciu małżeństwa dochodzi rozwodu.

David Jackson za wszelką cenę próbuje utrzymać ze swoim synem jak najlepszy kontakt. Jednak jego była partnerka skutecznie mu to uniemożliwia. Robi wszystko oby oddalić chłopca od ojca. Sytuacja pogarsza się gdy Barbara poznaje nowego mężczyznę – Miechael Wolfe’a.

Kontakty z synem

zaginięcie Dacvid Jackson plakat

Ojciec dziecka nie daje  za wygraną. Skoro nie może dojść do porozumienia z byłą żoną decyduje się wkroczyć na drogę prawną, aby oficjalnie ustalić terminy spotkań. Udaje mu się. Chłopiec ma spędzić z nim miesiąc wakacji w lipcu 1988 roku.  Jednak kilka dni przed rozpoczęciem wspólnych wakacji, dochodzi do zaginięcia Davida Jacksona.

Współlokator Davida był ostatnią osobą, która widziała go w dniu zaginięcia. Mężczyzna wyszedł z domu ok. godziny 20:00, w sobotę 25 czerwca 1988 roku. Kolejnego dnia był umówiony ze swoim bratem. Miał odwieźć go na lotnisko, ale nie pojawił się w miejscu spotkania. Rodzina zaczyna się niepokoić.

Wszelkie próby kontaktu kończą się niepowodzeniem. W poniedziałek 27 czerwca David Jackson nie pojawia się w pracy. Jego matka ma już wtedy pewność, że musiało stać się coś złego. Jej syn nigdy nie znikał na tak długo. Powiadomiona zostaje policja.

Wyszedł na chwilę

Mężczyzna zapadł się pod ziemię wraz z należącym do niego samochodem. David Jackson  nie wziął ze sobą dowodu osobistego. Wszelkie znaki wskazują na to, że wyszedł z domu tylko na chwilę. W jego mieszkaniu nie trafiono na żadne niepokojące ślady, a rozmowy z rodziną i znajomymi nie wniosły nic nowego do śledztwa.

W poszukiwania szczególnie zaangażowana była matka. Kobieta była przekonana, że musiało stać się coś złego. Jednak nie była w stanie pomóc synowi. Rozwieszała ulotki, próbowała nagłośnić sprawę w ogólnokrajowych mediach. Jednak działania te nie doprowadziły do uzyskania nowych informacji o zaginionym 24-latku.

Samochód

Nowy ślad pojawił się po kilkudziesięciu dniach. Kiedy to znaleziono samochód należący do Davida. Czarna Toyota stojąca na parkingu w pobliżu lotniska. Pojazdem od razu zajęli się policyjni technicy.

samochód zaginionego

„Znaleźliśmy okulary zaginionego, papierosy, szczotkę do włosów, kilka butelek piwa. Były też naboje, ale brakowało broni, którą David Jackson podobno zawsze nosił przy sobie. Wszystkie przedmioty były dokładnie wyczyszczone. Nie było na nich odcisków palców, a to jest dosyć dziwne. Poza tym żadnych włosów, żadnych śladów krwi. Nic”. 

15 lat później

Nowy trop nie wniósł jednak zbyt wiele. Akta zaginięcia zostały zamknięte na 15 lat. Dopiero po takim czasie historia Davida odżyła  za sprawą nowo podjętego dochodzenia. Pewna ambitna i nieustępliwa Pani Detektyw z Florydy postanowiła rozwiązać tajemnicę zaginięcia sprzed lat.

Przesłuchany został John Wolfe, czyli syn zaginionego, który przejął nazwisko od swojego ojczyma.

Moja matka była rozdrażniona, gdy dowiedziała się, że znowu szukacie ojca. Mam wrażenie, że coś przede mną ukrywa. Ona chyba wie, co stało się z nim stało” – podczas rozmowy z policją powiedział John.

John Wolfe

Detektyw, która zajęła się sprawą po 15 latach skupiła swoje działania na byłej żonie zaginionego oraz jej partnerze. Okazało się, że mężczyzna zaadoptował małego Johna zaledwie pięć miesięcy po zaginięciu biologicznego ojca.

To podejrzanie krótki okres, zważywszy na to, że sprawa zaginięcia wciąż była otwarta. Poszukiwania 24-latka trwały i teoretycznie w każdej chwili mógł się przecież odnaleźć.

W związku z tym, że była żona Davida oraz jej partner mieszkali wówczas w stanie Arizona śledczy ukierunkowali swoje działania właśnie na ten obszar. W bazie danych próbowano odszukać informacje o zwłokach NN. Czyli ciałach, lub szczątkach których przez lata nie udało się zidentyfikować.

Znalezione kości

Ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę. Rok po zaginięciu Davida podczas budowy centrum handlowego w stanie Arizona trafiono na niezidentyfikowane szczątki człowieka. Był to szkielet mężczyzny, który wzrostem odpowiadał zaginionemu z Florydy. Przeprowadzono badania DNA, które potwierdziły, że był to David Jackson.  Policjanci mają zatem pewność, że mężczyzna nie żyje i najprawdopodobniej został zamordowany.  Śledztwo po 15 latach wchodzi na zupełnie nowy tor.

Barbara Britton podczas rozmowy z policją zachowuje się bardzo dziwnie. Prowadząca sprawę Pani Detektyw nie ma wątpliwości, że ta kobieta jest zaangażowana w morderstwo swojego byłego męża.

Przesłuchanie

W tym samym czasie przesłuchiwana jest także druga z podejrzanych osób – Michael Wolfe.

Fragment z przesłuchania 

Proste pytanie

Zabiłeś Davida Jacksona ?

Nie.

Wiesz kto go zabił?

 Nie wiedziałem, że nie żyje.

Znaleźliśmy jego ciało

Michael Wolfe zabójstwo

Mężczyzna idzie w zaparte. Nie przyznaje się do zabójstwa. Jednak pod naporem śledczych zdradza coraz więcej informacji.

Przed zaginięciem Barbara opowiadała, że jej były mąż znęcał się nad swoim synkiem. Było to kompletną bzdurą, jednak w słowa te uwierzyli jej bliscy m.in. dziadek chłopca – Harry, który postanawia się zemścić.

Fragment przesłuchania 

Rozmawialiśmy o tym z Harrym.

O Davidzie…

O jego śmierci.

Zaproponowałem, aby użyć broni

Jakiej broni

Kaliber 22

Zaproponowałem strzał w głowę

david jeckson zaginony
Dziadek Johna był przekonany, że David skrzywdził dziecko | fot. CBS Reality

 

Wspomniany Harry zmarł kilka lat wcześniej, nie było więc możliwości aby odniósł się do tych zarzutów. Sprawa zaczynała się komplikować. Śledczy muszą znaleźć inny sposób, aby poznać prawdę o zaginięciu i śmierci Davida Jacksona.

Nowy świadek

Ważne informacje przekazuje była żona Michaela, która staje się kluczowym świadkiem. Podczas rozmowy z policjantami przyznaje, że były mąż zwierzał jej się i opowiadał o tym w jaki sposób zabił Davida oraz przedstawiał okoliczności zbrodni.

zabójstwo w motelu David Jackson
Do zabójstwa Davida Jacksona doszło w motelu | fot. CBS Reality

Do zabójstwa doszło w motelu. 24-latek został tam zwabiony przez Barbarę. To właśnie z nią rozmawiał przez telefon na chwilę przed wyjściem z mieszkania. Pretekstem do spotkania była próba odbudowy ich związku.

Sprawcy

Na miejscu czekał również Michael Wolfe wraz z Harrym. Śmiertelne strzały oddaje jednak pierwszy z mężczyzn.

Po zabójstwie należało już tylko posprzątać po zbrodni. Pokój został dokładnie wyczyszczony, tak samo jak samochód, który odstawiono na parkingu przy lotnisku. Ciało Davida zostało zakopane. Na szczęście mordercy wybrali do tego nieodpowiednie miejsce i to pozwoliło rozwiązać sprawę, na której wyjaśnienie czekano 15 lat.

Strefa zbrodni

Historia zaginionego mężczyzny to jedna z wielu spraw omawianych podczas Strefy zbrodni. Codziennego pasma kryminalnego na CBS Reality. Opisy wstrząsających zbrodni, tajemnicze zaginięcia i nieustępliwa praca śledczych to tylko niektóre z tematów, które znajdziecie codziennie od 21:00 na CBS Reality.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here