Trupia farma i badania rozkładających się zwłok

Trupia farma bill bas

Po znalezieniu zwłok, jedną z ważniejszych do ustalenia kwestii jest czas zgonu ofiary. Zazwyczaj wystarczy tylko zmierzyć temperaturę ciała. Jednak jeżeli zwłoki znajdowane są kilka dni, tygodni lub nawet miesięcy od chwili zgonu, to do ustalenia czasu śmierci pomocne są wyniki badań pochodzące od naukowców z trupich farm. 
 

Bill Bas Trupia farma
Bill Bass jest jednym z najlepszych specjalistów w swojej dziedzinie

Pierwsza trupia farma  powstała w 1981 roku w stanie Tennessee. Jej założycielem był wybitny antropolog Bill Bass. Na terenie trupich farm znajduje się kilkaset zwłok, w różnym stanie rozkładu. Przechowywane są pod ziemią, w folii, w bagażniku, w wodzie, a nawet są zalane betonem. Wszystko to po to, aby jak najdokładniej odwzorować okoliczności śmierci.

 

Trupia farma i pasożyty 

mucha
Obecność pasożytów na zwłokach może powiedzieć wiele o czasie zgonu

W sprzyjających warunkach, na zwłokach pierwsze insekty pojawiają się nawet po 30 minutach, a z każdą chwilą jest ich coraz więcej. Po znalezieniu ciepłych i bezpiecznych miejsc, takich jak otwory ludzkiego ciała, składają tam jaja, zapewniając potomstwu bezpieczny dalszy rozwój.
Na podstawie żerujących na zwłokach pasożytów, naukowcy są w stanie stwierdzić, kiedy nastąpił zgon, lub jak długo ofiara znajduje się w danym miejscu.

 

Z początku trupia farma kojarzyła się tylko z prowadzeniem badań na zwierzętach. Z biegiem czasu rozpoczęło się także badanie ludzkich ciał. Z każdym rokiem zwiększa się lista chętnych, którzy po śmierci chcą powierzyć swoje zwłoki na poczet nauki. Osobami oddającymi swoje ciała są najczęściej naukowcy, policjanci, antropolodzy, prokuratorzy lub zwykli pasjonaci kryminalistyki.

Obecnie na terenie Stanów Zjednoczonych znajduje się kilka tysięcy zdeklarowanych chętnych, którzy po swojej śmierci trafią na jedną z trupich farm.

Trupie farmy
Trupie farmy to niezliczona kolekcja ludzkich kości

Po przeprowadzonych oględzinach rozkładu ciała, pozostałe szkielety są opisywane oraz magazynowane. Dokładne badanie kości pozwala określić płeć, rasę, wiek w momencie śmierci, stan zdrowia, a nawet styl życia.

Wszystkie te działania prowadzone są po to, aby zmaksymalizować szanse na złapanie sprawcy zbrodni. Niekiedy analizy antropologów są kluczowym dowodem w sprawach i głównie na tej podstawie zapada wyrok.

Założyciel pierwszej trupiej farmy Bill Bass jest również autorem wielu książek. Przez lata doktor miał styczność z najdziwniejszymi i najbardziej przerażającymi sprawami. Jedna z opisanych przez niego historii jest do obejrzenia w formie filmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here