Chris Benoit – Wrestler zabójca | #92 KRYMINATORIUM

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Kanadyjczyk Chris Benoit był niekwestionowaną gwiazdą wrestlingu. Uwielbiały go miliony fanów na całym świecie. Jego spektakularna kariera trwała dwie dekady, podczas których zdobył wiele mistrzowskich tytułów. Dla uwielbiających wrestling Amerykanów był ikoną. Prawdziwym idolem i bohaterem. Wszystko zmieniło się nagle 25 czerwca 2007 roku, gdy do domu państwa Benoit weszła policja. Chris, jego żona Nancy oraz ich syn Daniel byli martwi. Funkcjonariusze wstępnie uznali, że doszło do potrójnego morderstwa…

Gwiazda ringu

Christopher Michael Benoit przyszedł na świat w 1967 roku w Montrealu. Wrestlingiem pasjonował się od wczesnego dzieciństwa. Był tak bardzo zafascynowany barwnym światem zapaśników, że swoją pierwszą walkę stoczył, gdy miał zaledwie 12 lat. Choć była to tylko szkolna akademia, a jego walka wyglądała raczej jak dziecięce wygłupy niż zapasy – to właśnie wtedy Chris uznał, że chce to robić przez resztę swojego życia.

Chris Benoit
Benoit wyróżniał się szybkością, ogólną sprawnością fizyczną i odpornością na ból | fot. biografie-wrestlerow.blogspot.com

Szybko piął się po szczeblach zawodowej kariery. Po podpisaniu kontraktu z WCW przeniósł się do Stanów Zjednoczonych i zamieszkał w Georgii. Gdy zdobył swój upragniony pierwszy tytuł mistrzowski, jeszcze tego samego dnia odszedł do WWE. Właśnie tam zrobił największą karierę i przez kolejne lata był jedną z najważniejszych postaci amerykańskiego wrestlingu.

Pierwsze małżeństwo Chrisa Benoit, z którego miał dwoje dzieci, szybko się rozpadło. Po rozwodzie wrestler związał się z żoną swojego przeciwnika w ringu – Kevina Sullivana. Para pobrała się w roku 2000, kilka miesięcy po narodzinach ich wspólnego syna Daniela. Domowej sielanki jednak nie było. Już trzy lata później Nancy złożyła pozew o rozwód. Zdrady męża oraz przemoc domowa, której była ofiarą, okazały się jednak niewystarczające. Nancy dała mężowi kolejną szansę na poprawę. Chęć ratowania małżeństwa za wszelką cenę okazać się miała brzemienna w skutkach…

Kocham Cię, Chevo

W sobotę 23 czerwca 2007 roku Chris Benoit miał wystąpić na gali WWE w Beaumont, w Teksasie. Niestety cztery godziny przed rozpoczęciem gali Chevo Guerrero, znajomy Chrisa, odsłuchał nagraną mu wiadomość głosową. Benoit informował, że zaspał na samolot i spóźni się na występ.

Przepraszam Chevo, ale miałem stresujący dzień. Nancy i Daniel chorują. Chyba się czymś struli. Przełożyłem swój lot. … ja… ja już nie mogę, Chevo… nie daje rady. Chevo… Kocham cię, Chevo…

Chwilę później Chris zadzwonił do federacji WWE z informacją, że nie pojawi się na żadnej z weekendowych gal. Powiedział, że jedzie właśnie do szpitala z żoną i synem, gdyż oboje wymiotują krwią.

W tym czasie Benoit wysyłał swoim znajomym dziwne wiadomości tekstowe i nie odpowiadał na ich telefony. W końcu do domu Chrisa zdecydowano się wysłać policję. Funkcjonariusze o godzinie 15:42 weszli do jego posiadłości…

Persona non grata

Zdaniem przybyłego na miejsce koronera, Nancy Benoit nie żyła od trzech dni. 7-letni Daniel zamordowany został w swoim pokoju. Miał wewnętrzne obrażenia w okolicy gardła. Ostatni z życiem pożegnał się Chris Benoit. Nastąpić to miało w niedzielny poranek. Przy Chrisie, podobnie jak w przypadku Nancy i Daniela, odnaleziono Biblię.

chris-benoit-family
Kobieta i dziecko zginęli we własnych łóżkach. Mężczyzna w siłowni… | fot. historicmysteries.com

Jedną z pierwszych badanych hipotez było zamordowanie całej rodziny przez nieznanych sprawców. Hipoteza o potrójnym morderstwie jednak szybko została odrzucona. Ogłoszono, że to Chris Benoit osobiście zamordował swoją żonę i synka, po czym popełnił samobójstwo. Kilka godzin później federacja WWE oficjalnie odcięła się od swojej największej gwiazdy.

W mgnieniu oka jeden z najbardziej rozpoznawalnych i utytułowanych zawodników w historii amerykańskiego wrestlingu zniknął z przestrzeni publicznej.

Morderca czy ofiara?

Fani Chrisa nigdy nie pogodzili się z tym, że ich idol byłby zdolny do popełnienia tak strasznej zbrodni. W trakcie śledztwa pojawiło się wiele nieścisłości oraz pytań, na które prokuratura nie potrafiła odpowiedzieć. Była to najszybsza droga do powstania niezliczonych teorii spiskowych na temat tego, co tak naprawdę wydarzyło się w Fayetteville.

Obrońcy Benoita wskazują, że policja zabezpieczyła kilkanaście pustych butelek po piwie i winie. Jednak autopsja wykazała, że w ciałach Chrisa i Nancy nie było alkoholu.

Jeszcze więcej wątpliwości wzbudziło umieszczenie informacji o śmierci Nancy Benoit na amerykańskiej Wikipedii, kilkanaście godzin przed odkryciem ciał przez policję. O tym dziwnym fakcie napisały media na całym świecie.

Skutki uboczne

wrestler
Czy Chris Benoit odpowiada za śmierć swojej rodziny? | the-sun.com

Prawda wydaje się jednak o wiele bardziej banalna. Oficjalne śledztwo policji oparte zostało na dwóch motywach: potencjalnym uzależnieniu Chrisa od leków i sterydów oraz negatywnych skutkach zdrowotnych, spowodowanych uprawianiem niebezpiecznego sportu.

Co więcej, wskutek urazów odniesionych podczas długiej kariery zawodowej Chris Benoit cierpiał na zaburzenia poznawcze i neurologiczne, wywołane częstymi urazami głowy. Schorzenie to określane jest przez specjalistów mianem Chronicznej Encefalopatii Pourazowej.

Przypadek Chrisa Benoit pokazał, że sportowcy wielu dyscyplin także narażeni byli na podobne urazy.

„Jak złamać kark”

Według oficjalnej wersji wydarzeń, przyjmowane przez Chrisa leki i sterydy oraz uraz mózgu zaczęły powodować u niego niekontrolowane wybuchy gniewu, wpadające w paranoję. Problemy behawioralne przyczyniły się do pogorszenia rodzinnych relacji.

Kilka lat później siostra Nancy wyznała w jednym z wywiadów, że tuż przed śmiercią Chris sprawdzał w internecie „jak najskuteczniej i najszybciej złamać sobie kark”. Wciąż są jednak fani wrestlera, którzy pomimo licznych dowodów winy zawodnika, uparcie twierdzą, że ich idol padł albo ofiarą spisku członków WWE, albo ofiarą bandyckiego napadu morderców na jego rodzinną posiadłość.

Czy zagadkę śmierci popularnego wrestlera udało się w końcu rozwiązać? Tego dowiecie się w najnowszym, #92 odcinku Kryminatorium.

Słuchaj podcastów na: