Ten szczegół łączy wszystkie śledztwa

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Co sprawa, że ciągnie Cię do słuchania o zbrodniach? Oczywiście wielu powie, że najciekawszy w tym wszystkim jest wątek śledczy. Zbieranie dowodów, poszlak i analiza drobnych szczegółów. Lubimy być zaskakiwani. Ciekawi nas sposób, w jaki policjanci/milicjanci odkryli zagadkę i schwytali sprawcę. To bardzo znaczący i intrygujący element tych historii. Jednak są takie sprawy, w których brak jest zwrotów akcji, od samego początku wiemy, kto zabił…

 

Zbrodnia obok Ciebie

Kiedyś wydawało mi się, że te najgłośniejsze i najkrwawsze zbrodnie mogą wydarzyć tylko gdzieś daleko, na drugim końcu kraju, albo nawet za oceanem. Podświadomie myślałem, że te ludzkie dramaty dotyczą jakichś innych ludzi, że tutaj w moim bezpiecznym otoczeniu takie rzeczy się zwyczajnie nie dzieją.

Ile razy realnie brałaś/brałeś pod uwagę, że to właśnie Ty możesz paść ofiarą takiego zwyrodnialca jak Tuchlin, Kolanowski czy Knychała? Na co dzień nie dopuszczamy do siebie takich myśli. 

Oczywiście, gdy idziemy ciemną pustą uliczką w parku, nasza wyobraźnia zaczyna pracować, ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę z tego, że prawdopodobieństwo stania się ofiarą mordercy jest minimalne i na co dzień o tym nie myślimy.  Jednak fakty są takie, że te straszne historie często dzieją się tuż obok nas. Ofiarami zbrodni są ludzie tacy sami jak Ty i ja

Zbrodnie łączy przypadek

W ostatnich latach czy to w filmach, czy w podcastach przerobiłem kilkaset różnych spraw kryminalnych. Analizowałem akta, czytałem archiwalną prasę, odwiedzałem miejsca zbrodni. I wiecie co? Gdybym miał wskazać jeden element, cechę wspólną większości tych historii to byłyby to przypadek

Tak, bo śmierć może być przypadkowa. Spotkanie z niebezpiecznym przestępcą może nastąpić w każdej chwili.  To może wydarzyć się wieczorem, gdy spacerujemy samotnie po lesie, w środku dnia, gdy na zatłoczonej ulicy wykonujemy swoją pracę, czy nawet na chwilę przed zaśnięciem, gdy w domowym zaciszu szykujemy się z rodziną do snu. Gdy czujemy się totalnie bezpieczni i zrelaksowani. 

Ofiara bez winy

Gdy słyszę w mediach o aktualnych zbrodniach, często w mojej głowie pojawia się myśl, że sprawca i ofiara pewnie mieli ze sobą jakiś zatarg, że to narastający konflikt doprowadził do tragedii. Taka narracja jest dla mnie łatwiejsza. Dlaczego? Bo wtedy podświadomie tłumaczę sobie, że ja i moi bliscy przecież nie mamy żadnych wrogów, więc w moim życiu taka sytuacja się nie wydarzy. 

Wiele razy przekonałem się już, że to błędne myślenie, bo zło czai się wszędzie.

Podcast to za mało

Każda zbrodnia to wiele z pozoru zwykłych szczegółów, które trzeba ze sobą połączyć i przeanalizować, aby zrozumieć całość. 

Format mojego podcastu czasami na to niestety nie pozwala. Odcinki, które publikuję w każdy poniedziałek, mają ograniczoną długość i siłą rzeczy z wielu ważnych wątków muszę rezygnować. Jednak przy pewnych historiach ta pokusa zagłębienia się całkowicie w dany temat jest silniejsza. Tak właśnie jest z pewną historią sprzed 50 lat, o której napisałem książkę. 

 

 

Książka „Zbrodnia obok Ciebie”

jest do kupienia wyłącznie na stronie kryminatorium.alt.pl.

Nie ma jej w tradycyjnych księgarniach. 

W TEJ CHWILI rozpoczyna się okres premierowy. Jestem niesamowicie zestresowany, ale chcę również odwdzięczyć się wszystkim tym, którzy mi zaufają i kupią książkę w pierwszej kolejności. 

Warto kupić ją już teraz. Dla wszystkich zamówień złożonych od dziś do 15/16 listopada 2022 koszt dostawy kurierskiej lub wysyłki paczkomatowej na terenie całej Polski to okrągłe 0 złotych. Kupując teraz zapewniasz sobie także pierwszeństwo w wysyłkach, które planujemy zacząć realizować na początku listopada

Dodatkowo, w pierwszych 5000 kupionych egzemplarzy złożę swój własnoręczny podpis

Odpowiedzi na wszelkie niezbędne pytania dotyczące zamówienia książki i jej dostawy znajdziesz na stronie wydawnictwa Altenberg.

Słuchaj podcastów na: