preloder

Dwa krzyże przy skale Narożnik | #63 ZBRODNIA W GÓRACH STOŁOWYCH ODC. 3

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Przed nami kolejna część sprawy zabójstwa Anny Kembrowskiej i Roberta Odżgi z 1997 roku

Obecnie na skale Narożnika znajdują się tabliczki upamiętniające śmierć Anny Kembrowskiej i Roberta Odżgi. Gdy odwiedziłem to miejsce w rocznicę tego wydarzenia, po raz pierwszy mogłem odczytać słowa z oryginału, a nie ze zdjęcia lub artykułu znalezionego w sieci.

Tablica Narożnik, studenci Kembrowska, Odżga
Na skale Narożnika znajduje się tabliczka upamiętniająca śmierć Anny i Roberta

Tablica jest spora. Nie sposób jej nie zauważyć. Zatrzymuje się przy niej każdy przechodzący obok turysta. Zwracam uwagę na reakcję tych ludzi. Na ich twarzach widać wyraźne zaciekawienie, ale także lekki strach…

Krzyże…

Zbaczając niedaleko niebieskiego szlaku można trafić na miejsce zbrodni. Teraz znajdują się tam dwa krzyże upamiętniające studentów. Między nimi znajduje się tabliczka, a na niej słowa:

Tabliczka upamiętniająca Annę Kembrowską i Roberta Odżgę
Blisko niebieskiego szlaku stoją dwa krzyże i tabliczka upamiętniająca studentów

Dlaczego studenci zginęli?

Jaki był cel pozbawienia życia tych niewinnych młodych osób? Policjanci już w pierwszym dniu śledztwa wiedzieli kim są ofiary. Wiedzieli dlaczego znaleźli się w okolicy Narożnika oraz gdzie się kierowali. Jednak najważniejsze pytania w tej sprawie wciąż pozostają bez odpowiedzi.

Dlaczego zeszli ze szlaku?

Policjanci próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego studenci zeszli ze szlaku. To mogło okazać się kluczem do rozwiązania tej zagadki. Podczas policyjnych spotkań dyskutowano o najdziwniejszych hipotezach. Pewne jest to, że albo weszli tam dobrowolnie, albo zostali do tego zmuszeni. Każdy z tych wariantów mógł mieć jednak różne uzasadnienie.

Najbardziej prawdopodobne hipotezy, które w tamtym okresie były brane pod uwagę:

1. Będąc na szczycie Narożnika Anna Kembrowska odczuła nagłą potrzebę fizjologiczną. Zeszła w ustronne miejsce stromym zboczem. Z okazji skorzystał także Robert, który załatwiał się kilka metrów dalej. Tam zostali zaatakowani.

2. Anna i Robert zeszli ze szlaku w ustronne miejsce aby przeżyć chwilę miłosnego uniesienia. To również tłumaczyłoby częściowe obnażenie ciał.

3. Anna i Robert mogli zauważyć obok szlaku coś niepokojącego. Coś, co zwróciło ich uwagę. Może zainteresował ich jakiś obiekt przyrody, który chcieli sfotografować i przez przypadek stali się świadkami nieznanej nam sytuacji?

4. Wątek gangsterki. Tereny Gór Stołowych skrywają mnóstwo miejsc, które idealnie nadają się na skrytkę. Może przemytnicy obok Narożnika ukrywali broń lub narkotyki? Może 17 sierpnia 1997 r. około godziny 16 dokonywano ważnych transakcji, a Anna i Robert przez przypadek stali się jej świadkami?

Wątek gangsterski na Narożniku
Anna Kembrowska i Robert Odżga mogli stać się przypadkowymi świadkami nielegalnych transakcji

Anna i Robert zostali zamordowani niedaleko Narożnika. Co do tego nie ma wątpliwości. W tym miejscu znaleziono ich ciała jak również łuski. To zgadza się też z relacją świadków. Jednak nie mamy przecież pewności, że to właśnie tam, na Narożniku spotkali sprawców. Janusz Bartkiewicz po wielu latach analizy tej sprawy zastanawia się, czy przebieg zdarzeń nie mógł być zupełnie inny niż zakładano 22 lata wcześniej.

Każda z nowych hipotez niesie za sobą dziesiątki kolejnych pytań…

Penetracja terenu

Po odnalezieniu zwłok policja rozpoczęła penetrację oddalonego od tego miejsca terenu. Funkcjonariuszom pomagali także pracownicy straży granicznej. Z biegiem czasu odnalezionych zostaje coraz więcej przedmiotów należących do ofiar: szpulka starych nici znajdująca się 30 metrów od miejsca zbrodni i kilka metrów od szlaku, później plastikowa klamerka z plecaka. Kilkadziesiąt metrów dalej policjanci natykają się na parę butów należącą do Anny. Obuwie jest związane sznurówkami. Podczas poszukiwań znaleziono również rozcięte plecaki. Obok nich śpiwory, karimaty i pozostałe przedmioty studentów. Były tam również części garderoby oraz rzeczy osobiste. Ponadto rozcięte torby i woreczki foliowe, w które Anna i Robert zapakowali niektóre ze swoich rzeczy.

Miejsca odnalezienia przedmiotów studentów Narożnik
Z czasem odnajduje się coraz więcej przedmiotów należących do studentów | fot. janusz-bartkiewicz.eu

Na znalezionych przedmiotach nie udało się zabezpieczyć linii papilarnych. Jednak sposób zabezpieczania tych śladów budzi pewne wątpliwości. To, że zrobiono to w sposób niestaranny po latach potwierdza również Janusz Bartkiewicz.

Sprawcy utrudniają działania policji

Nie ma wątpliwości, że to sprawcy zabrali plecaki. Pytanie tylko dlaczego? Może po drodze, oddalając się od miejsca zbrodni, szukali tam wartościowych przedmiotów. A może w ten sposób chcieli utrudnić zadanie śledczym? Warto zaznaczyć, że ani przy zwłokach ani w plecakach nie znaleziono dokumentów.

Nie ma wątpliwości, że od momentu zabójstwa do momentu porzucenia plecaków minęło niewiele czasu. Sprawcy prawdopodobnie znali teren na tyle dobrze, że wiedzieli w które miejsce należy się udać, aby spokojnie przeszukać zawartość toreb. Na plecakach zabezpieczono także ślady krwi Anny i Roberta, których rozmieszczenie wskazywało na to, że sprawcy ściągnęli je już po śmierci.

Nowe hipotezy?

Mam nadzieję, że z każdym odcinkiem uświadamiacie sobie jak złożona jest ta sprawa. A w kolejnych odcinkach opowiemy sobie o równie ciekawych elementach tej zbrodni. Może nawet tych najważniejszych. Janusz Bartkiewicz podczas naszego spotkania opowiedział jakie hipotezy są według niego najbardziej prawdopodobne. Kto mógł zabić studentów i dlaczego to zrobił.
Kilka lat temu w mediach pojawiła się hipoteza mówiąca o tym, że za śmiercią Anny i Roberta mogą stać neonaziści. Tego typu ugrupowania pod koniec lat 90-tych organizowały spotkania w okolicy Dusznik – Zdroju. Czy za śmiercią tych młodych ludzi rzeczywiście mogą stać neonaziści?

Na razie jednak nie uprzedzajmy faktów. Zapraszam Was do osłuchania #63 odcinka Kryminatorium!

Możliwy zlot neonazistów Narożnik
Czy na Narożniku odbywały się zloty neonazistów? | fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Słuchaj podcastów na: