preloder

Zabójstwo studentów w Górach Stołowych: ODC. 1 Anna Kembrowska i Robert Odżga | #61

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Zacząłem zbierać informacje do sprawy już na początku wakacji. Na początek wziąłem na warsztat oczywiście to najbardziej obszerne i szczegółowe źródła, czyli od bloga Janusza Bartkiewicza. Były policjant zamieścił tam kilkanaście rozdziałów książki, nad którą obecnie pracuje. To opis ofiar, okoliczności zbrodni, działań podejmowanych przez śledczych. Z każdą nową informacją zbliżałem się do sprawy zabójstwa Anny i Roberta. Dlaczego zginęli? Jak wielki strach musieli przeżyć na chwilę przed śmiercią? Co czuli ich bliscy po tak wielkiej stracie? Jak wielka wściekłość musiała panować wśród policjantów ze względu na brak rezultatów w śledztwie?

Odwiedziłem Góry Stołowe po raz pierwszy w życiu

Wpadłem na szalony pomysł, aby odwiedzić Góry Stołowe. Zobaczyć na własne oczy miejsce zbrodni. Przejść niebieskim szlakiem, którym podążali studenci na chwilę przed śmiercią. Wyjazd w to miejsce był tym bardziej zachęcający, że wcześniej nigdy nie miałem okazji zobaczyć tego pięknego terenu. Co więcej, zbliżała się rocznica tego wydarzenia, za której sprawą Pan Janusz Bartkiewicz organizował spotkanie dla najbardziej aktywnych użytkowników swojej strony. To już pewnego rodzaju tradycja. Dociekliwe osoby corocznie spotykają się na terenie Gór Stołowych, aby wspólnie z człowiekiem, który dla tej sprawy zrobił najwięcej dyskutować o najbardziej zawiłych wątkach. Wiedziałem, że nie jestem w stanie przygotować materiału na 17 sierpnia, czyli rocznicę śmierci Anny Kembrowskiej i Roberta Odżgi. Jednak mogłem odwiedzić Góry Stołowe dokładnie tego dnia. Dokładnie w 22 rocznicę zbrodni pod Narożnikiem.

Janusz Bartkiewicz wciąż wierzy, że kiedyś uda się wyjaśnić tajemnicę z 1997 roku

Sprawą od wielu lat zajmuje się Janusz Bartkiewicz. To emerytowany policjant, który 22 lata demu był szefem grupy śledczej, a obecnie prowadzi dziennikarskie śledztwo, które na bieżąco relacjonuje na swojej stronie internetowej. W nachodzących odcinkach Kryminatorium opowie nam o kulisach sprawy jak również swoich najnowszych ustaleniach.

Anna Kembrowska i Robert Odżga

Anna Kembrowska i Robert Odżga byli miłośnikami górskich wędrówek

 

Anna Kembrowska w 1997 roku ma 22 lata. Studiuje na Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Obecnie uczelnia nosi nazwę Uniwersytetu przyrodniczego. Anna to sympatyczna i grzeczna dziewczyna. Stroni od alkoholu, nie pali papierosów. Interesuje się turystyką, szczególnie lubi piesze wędrówki. Jednak jej największą pasją jest fotografia. Anna posiada aparat fotograficzny Zenith TTL, który zabiera ze sobą na wszystkie wędrówki. Robi zdjęcia ciekawym i rzadkim obiektom przyrody.

Pasją Roberta Odżgi była również muzyka | fot. TBŚ, Ipla

Robert Odżga w 1997 roku ma 25 lat. Jest szczupły, ma długie ciemne włosy i nosi okulary. Znajomi nazywają go Albert. Robert również studiuje na Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Jest zdolnym studentem. Ma stypendium naukowe. Jest pasjonatem górskich wędrówek. Można nawet powiedzieć, że na punkcie gór ma prawdziwego bzika. Żyje skromnie. Próbuje odłożyć każdy grosz, aby potem zainwestować pieniądze w górskie podróże. Pochodzi z Międzylesia – niewielkiej miejscowości, która położona jest zaraz przy czeskiej granicy w Kotlinie Kłodzkiej. Robert dobrze zna okolice Dusznik-Zdroju i Karłowa. W przeszłości odbywał staż w Parku Narodowym w Górach Stołowych. Anna i Robert dwa miesiące przed śmiercią skończyli kurs strażników przyrody. Dbali o środowisko, mieli wiele wspólnych pasji. Jednak w temacie gór i pieszych wędrówek miał znacznie większe doświadczenie od swojej dziewczyny.Robert poza zamiłowaniem do przyrody i fotografii ma również inną pasję. To muzyka. Skończył szkołę muzyczną I stopnia w Bystrzycy Kłodzkiej. Gra na gitarze. Często jeździ na koncerty. Komponuje własne utwory, pisze teksty piosenek.

Robert Odżga i Anna Kembrowska nie mieli wrogów

Robert i Anna planowali wspólną przyszłość. Myśleli o zaręczynach i ślubie. Pasowali do siebie. Nie mają zatargów z prawem. Nie mają wrogów, w kręgu ich najbliższych znajomych nie ma żadnych osób, które mogłyby chcieć wyrządzić im krzywdę.

 

Tajemniczy blondyn z hotelu Traper

Tajemniczy blondy z hotelu Traper to najbardziej tajemnicza postać w tej sprawie. 16 sierpnia między godziną 10 a 13 przed hotelem Traper pojawia się trzech młodych ludzi. Są w podobnym wieku. Wyglądają na 20-25 lat. Pytają o wolne pokoje, po chwili jednak odchodzą. Rezygnują, ponieważ cena jest dla nich zbyt wysoka. Późniejsze działania śledcze potwierdzają, że dwie osoby z tej grupy to bez wątpienia Anna i Robert. Trzecia osoba to jasnowłosy mężczyzna. Wyglądał na przewodnika tej grupy. To on powiedział, że oferowany pokój jest zbyt drogi, więc wolą poszukać miejsca gdzieś indziej. Tajemniczy blondyn miał na sobie koszulę w czarno-czerwoną kratkę. Był wyższy od Roberta.

Policja do dziś nie dotarła do tajemniczego blondyna

 

Policja dołożyła wszelkich starań, aby odnaleźć tego mężczyznę, jednak nigdy się do nie udało. Czy tajemniczy blondyn mógł mieć związek ze śmiercią Anny i Roberta? Więcej szczegółów o tym wątku znajdziecie w #61 odcinku Kryminatorium. Tam opowiem również dniu, w którym Anna Kembrowska i Robert Odżga wyszli z Dusznik-Zdroju na Niebieski szlak prowadzący do Karłowa. Co takiego stało się po drodze, że ktoś zdecydował się na zabójstwo?

Telewizyjne Biuro Śledcze również zajmowało się sprawą zabójstwa studentów | fot. TBŚ, Ipla

 

Podczas mojej wizyty w Dusznikach Zdroju próbowałem odszukać hotel Traper, jednak od kilku lat ten obiekt już nie istnieje. O tym wątku sprawy opowiadał także Bronisław Cieślak w Telewizyjnym Biurze Śledczym. Dzięki temu możemy zobaczyć jak wyglądał ten ten hotel.

Poza hotelem Traper Anna Kembrowska i Robert Odżga odwiedzili także kilka innych kluczowych miejsc na terenie miasteczka. Więcej na ten temat w #61 odcinku Kryminatorium.

Słuchaj podcastów na: