preloder

Gwałciciel ze Świnoujścia. Jak policja wpadła na trop Wampira? | #60

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Świnoujście – w tym miejscu na kryminatoryjnej mapie Polski jeszcze nie byliśmy. Jednak warto to zmienić, ponieważ właśnie w Świnoujściu pod koniec lat 90. swoją przestępczą serię rozpoczął mężczyzna, którego dziennikarze nazwali Wampirem ze Świnoujścia. Pewnie kojarzycie już te sprawę. Kiedyś było o tam bardzo głośno. Historia wampira jest szczególna ze względu na zakrojone na szeroką skalę badania laboratoryjne.

Gwałciciel grasował na wybrzeżu pod koniec lat 90-tych

Wampir ze Świnoujścia

7 września 1997 roku w lesie znajdującym się nieopodal granicy z Niemcami zostaje odkryte ciało około 40-letniej kobiety, powieszonej na drzewie w pozycji siedzącej. Zwłoki zostają odnalezione w godzinach porannych przez mieszkankę Świnoujścia spacerującą wówczas ze swoim psem. Zszokowana tym niecodziennym widokiem natychmiast dzwoni na policję, która niedługo później pojawia się na miejscu i dokonuje oględzin zwłok. Dochodzeniowo-śledczej grupie udaje się ustalić, że powieszoną kobietą jest Jolanta R., celniczka. Na pierwszy rzut oka wygląda to na samobójstwo, jednak wezwany do lasu biegły podejrzewa, że mogło tutaj dojść do zabójstwa, a powieszone ciało miało jedynie zmylić śledczych i naprowadzić ich na motyw odebrania sobie życia.

Do kolejnej tajemniczej zbrodni dochodzi 3 lata później. W jednym z bunkrów poniemieckich znajdujących się w pobliżu promenady trafiono na częściowo obnażone zwłoki. Niektóre elementy garderoby zostały skradzione. Jej ciało znajduję się na schodach, jest zmasakrowane.  Ślady wskazują na to, że Aneta została zgwałcona. Wysportowana kobieta próbowała się bronić, a świadczyły o tym urazy, jakich doznała. Niestety napastnik był silniejszy, bił ją twardym przedmiotem, a następnie udusił. Na jej ciele stwierdzono aż 60 obrażeń zewnętrznych i równie wiele obrażeń wewnętrznych.

Tuż po morderstwie 22-latki do policji docierają niepokojące i coraz częstsze sygnały o brutalnych gwałtach. Dla gwałciciela pora roku nie ma większego znaczenia, do napaści dochodzi  także w letnie miesiące. Na komisariat zgłaszają się młode dziewczyny, a nawet dzieci, które atakowane były przez silnego mężczyznę.

Wampir ze Świnujściia dokonał dwóch zabójstw oraz kilkunastu gwałtów | fot. Zbrodnie niedoskonałe PULS

Media w tym czasie próbują połączyć sprawy gwałtów z morderstwem Anety P. To wtedy pada pierwszy raz informacja o wampirze ze Świnoujścia, jak ochrzczono zbrodniarza. Policja z kolei podejmuje wszelkie działania zmierzające do ujęcia winnego, jednak jest to niezwykle trudne. Wybucha ogólna panika, dochodzi do tego, że rodzice odwołują kolonie swoich dzieci, które miały mieć miejsce właśnie w Świnoujściu.

Słuchaj podcastów na: