preloder
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Gniezno, 2 września 1931 roku. Do 37-letniego urzędnika kolejowego, Franciszka Andrzejewskiego, dociera informacja, że jego 11-letnia córka Monika widziana była z mężczyzną średniego wieku i razem z nim oddaliła się w stronę Jelonka – turystycznej osady położonej około trzech kilometrów od Gniezna. Zaniepokojony Franciszek wraz z dwójką znajomych udaje się na poszukiwania Moniki.

Przełom następuje dopiero kolejnego dnia rano – zbierająca w pobliskim lesie grzyby Anna Morawska z przerażeniem odkrywa zwrócone twarzą do ziemi zwłoki Moniki Andrzejewskiej. Na miejscu natychmiast zjawia się policja. Nie ma wątpliwości – dziecko zostało zamordowane.

Morderstwo Gniezno
Zabójstwa dokonano na tle seksualnym

Z początkowego śledztwa wynika, że mordu dokonano na tle seksualnym-  Monika broniła się przed napastnikiem, o czym świadczą jej zaciśnięte pięści i liczne zadrapania. Zza paznokci denatki pobrano fragmenty obcego naskórka. Miejsce zbrodni zostaje sfotografowane, a ciało przewiezione do kostnicy szpitala miejskiego.

Konstanty Stawniak Gniezno
Konstanty Stawniak trafił na celownik policji

Policja szybko znalazła podejrzanego to Konstanty Stawniak, lat 34, urodzony w Strzałkowie, zamieszkały w Gnieźnie. Od pół roku żonaty. Niedawno został zwolniony z więzienia, w którym odsiadywał wyrok za kradzieże. W momencie zatrzymania jest zaskoczony i nie przyznaje się do winy. Na jego twarzy widać ślady zadrapań. Twierdzi, że nie pamięta co robił poprzedniego dnia.

Na ławie oskarżonych zasiadła take Klara Jarecka

Sprawa morderstwa dziewczynki oraz zatrzymanie Stawniaka i Jareckiej wzbudza sensację już nie tylko wśród mieszkańców Gniezna, ale też w całym kraju, jak i za granicą. Nagłówki gazet krzyczą o  bestialskim mordzie seksualnym: „Człowiek- zwierzę na ławie oskarżonych”, „Ohydne morderstwo pod Jelonkiem”, „Upiór odcięty od świata”, „Gnieźnieński Kurten przed sądem” – to tylko kilka tytułów codziennych wydań prasy.

Więcej szczegółów o sprawie w najnowszym odcinku Kryminatorium:
►Spotify: //spoti.fi/2DCSWGD
► iTunes: //apple.co/2xUnc9P
► Google Podcasts: //goo.gl/vWbjne

Słuchaj podcastów na: