Albert od dziecka chciał zostać katem | #118 KRYMINATORIUM

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Dzisiejszy temat będzie nieco inny niż zwykle. Jednak nie odejdziemy daleko od przestępstw czy śmierci. Przyjrzymy się im za to z drugiej strony. Przed Wami sylwetka jednego z najsłynniejszych katów w historii.

Marzenie 11-latka

Albert Pierrepoint o tym, że będzie kiedyś bezkarnie wieszał ludzi i jeszcze mu za to zapłacą , wiedział w zasadzie od zawsze. Nie mogło być inaczej. Przecież w jego domu była to rodzinna tradycja.

O zamiłowaniu małego Alberta pierwsza przekonała się jego nauczycielka. Gdy zadała swoim uczniom wypracowanie o tym, kim będą w przyszłości – 11-latek bez chwili namysłu wskazał na zawód kata. Tym właśnie zajmował się jego ojciec, Henry.

Gdy Henry zmarł w roku 1922, jego osobiste zapiski trafiły w ręce Alberta. Ten słowa ojca czytał codziennie. Z czasem nauczył się ich na pamięć. Wiedza, jaką po swojej śmierci przekazał mu ojciec, okazała się dla Alberta bezcenna i wyniosła go na najwyższe szczeble katowskiej kariery.

Albert-Pierrepoint
Najkrótsza egzekucja przeprowadzona przez Alberta Pierrepointa trwała 7 sekund. | fot. cheshire-live.co.uk

Wieszać bez whisky

W kwietniu 1931 roku Albert napisał podanie do Ministra Spraw Wewnętrznych Wielkiej Brytanii o przyjęcie na stanowisko pomocnika kata. Odpowiedź przyszła pół roku później.

Po wielu testach i szkoleniach we wrześniu 1932 roku został oficjalnie przyjęty jako pomocnik kata w londyńskim więzieniu Pentonville. Od tego momentu asystował swojemu wujowi, który wiązał z Albertem wielkie nadzieje. Tom Pierrepoint już na samym początku przestrzegł bratanka, by ten nie sięgał po alkohol, jako lek na obciążającą psychicznie pracę.

Skutecznie i humanitarne

W roku 1941 Albert Pierrepoint był już gotowy, by zostać samodzielnym egzekutorem. Nominacja na Naczelnego Kata Zjednoczonego Królestwa stała się dla niego oznaką nie tylko prestiżu, ale i wielkiej odpowiedzialności. Największą wagę przywiązywał do okazywania szacunku wszystkim tym, których powiesił – bez względu na zbrodnie, jakich się wcześniej dopuścili.

W chwilach, gdy nie wieszał zdrajców i morderców – wiódł całkiem spokojne życie jako sprzedawca warzyw niedaleko Manchesteru. O swojej prawdziwej profesji nie mówił nikomu, nawet Annie Fletcher, którą poślubił w roku 1943, po pięciu latach narzeczeństwa. Prawdę postanowił wyjawić jej dopiero pół roku po ślubie.

pierrepoint z żoną
Na co dzień kat wiódł całkiem spokojne życie jako sprzedawca warzyw w jednej z hurtowni w Oldham. | fot. birminghammail.co.uk

Wraz z końcem drugiej wojny światowej wzrosła potrzeba ukarania wszelkiej maści zdrajców, szpiegów, kolaborantów i zbrodniarzy wojennych. Potrzebna była osoba, która podejmie się tego trudnego zadania, jakim było powieszenie tych wszystkich zbrodniarzy…

Piątek 13-tego

Dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem 1945 roku Brytyjczycy podali do wiadomości opinii publicznej nazwisko kata, który otrzymał honorowy stopień podpułkownika.

Albert Pierrepoint zajął się przygotowaniami do mających się odbyć egzekucji 13 nazistowskich zbrodniarzy wojennych – byłych funkcjonariuszy obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen. Wśród nich były także kobiety.

Albert zdecydował, że kobiety zostaną powieszone jako pierwsze, pojedynczo. Po nich przyjdzie czas na mężczyzn. Oni zawisną dwójkami.

W ciągu następnych czterech lat podobnych podróży do Niemie Albert wykonał wiele. A pracy miał sporo. Tylko w roku 1949 powiesił łącznie 226 niemieckich zbrodniarzy wojennych – często po dziesięciu dziennie, choć zdarzały się i większe grupy.

Powiesić przyjaciela

Gdy skończyła się jego misja, polegająca na wieszaniu nazistów – niechciana przez niego sława już go nie opuściła.

Po namowie żony, w roku 1950 otworzył swój własny pub – o dość oryginalnej nazwie – „Wspomóż biednego bojownika”. Tam spędzał każdy wolny wieczór. Odreagowywał trudy katowskiego rzemiosła. Pomagał mu w tym jego najlepszy przyjaciel James Corbitt.

pierrepoint bar
Pub kata bił rekordy popularności wśród klientów, znacząco zwiększając dochody jego właścicieli. | fot. lancs.live

Wkrótce ten sympatyczny duet musiał zostać rozwiązany. Corbitt zaangażował się w pewien romans, który skończył się morderstwem innego mężczyzny. Został skazany na śmierć. Egzekucję przez powieszenie miał przeprowadzić sam Albert.

Przez kolejne lata Albert Pierrepoint brał udział w egzekucjach najbardziej znanych ówczesnych przestępców…

Ostatnia kobieta

Jedną z najgłośniejszych w Wielkiej Brytanii egzekucji w wykonaniu Alberta Pierrepointa była z całą pewnością sprawa Ruth Ellis. Kobieta została skazana na śmierć za zamordowanie swojego kochanka.

Petycję o uniewinnienie kobiety podpisało ponad pięćdziesiąt tysięcy Brytyjczyków. Na próżno. 13 lipca 1955 roku Albert Pierrepoint założył na głowę kobiety biały kaptur i pociągnął za dźwignię. Sekundę później Ruth Ellis umiera, stając się tym samym ostatnią kobietą, która powieszono w Wielkiej Brytanii.

Dwa tygodnie później Albert wiesza Normana Greena, który przyznał się do zabójstwa dwóch małych chłopców. Naczelny Kat Zjednoczonego Królestwa jeszcze nie wie, że jest to jego ostatnia egzekucja…

Honor kata

Prawdziwe powody rezygnacji Alberta z piastowania funkcji kata z pozostają niejasne. Pojawiły się różne głosy – niektóre mówiły, że na tej decyzji zaważyła wcześniejsza egzekucja jego przyjaciela. Inne sugerowały, że przejście na emeryturę związane było bezpośrednio ze sprawą Ruth Ellis, której podczas procesu szczerze kibicował.

Irma Grese
Wśród nazistowskich zbrodniarzy oczekujących na powieszenie przez Alberta znalazła się m.in. Irma Grese – zaledwie 22-letnia nadzorczyni obozowa z Auschwitz. | fot. allthatsinteresting.com

Będąc na emeryturze Albert Pierrepoint zmienił swoje podejście do kary śmierci. Nie był już tak wielkim jej entuzjastą, jak w czasie, gdy posyłał na tamten świat całą rzeszę złych ludzi.

Albert Pierrepoint ostatnie cztery lata swojego życia spędził w domu starców niedaleko Liverpoolu, gdzie zmarł 10 lipca 1992 roku. Dokładna liczba przeprowadzonych przez niego egzekucji jest wciąż obiektem badań brytyjskich historyków.

Więcej historii z życia słynnego kata w #118 odcinku Kryminatorium.

Słuchaj podcastów na: