preloder
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

 Pod koniec sierpnia 1955 roku w Gdyni dokonano przerażającego odkrycia. W jednym z przedziałów pociągu, który przyjechał do nadmorskiej miejscowości z Krakowa znajdowały się owinięte w gazetę odcięte ludzkie nogi. 11 dni później we Wrocławiu, znaleziono korpus należący do tej samej kobiety. Żmudne śledztwo nie przynosi rezultatów. Dopiero półtora roku później udaje się ustalić tożsamość ofiary, wówczas milicja wpada także na trop podejrzanego o dokonanie zabójstwa.

Stanisław Wójcik został aresztowany w grudniu 1957 roku. Był bezkarny przez ponad 30 miesięcy, Już na samym początku zdradził, że tak naprawdę nie jest lekarzem i nigdy nie studiował na Akademii Medycznej. Jego tytuł był kompletną mistyfikacją, w którą uwierzyli wszyscy. Z czasem pewnie nawet i sam zainteresowany zaczął wierzyć, że jest lekarzem.

Stanisław Wójcik Kraków
Sprawa była relacjonowana w lokalnych dziennikach: Echo Krakowa, 11 marcia 1958 r.

Lekarz Stanisław Wójcik zostaje aresztowany. I tu jeszcze jedna rewelacja. Stanisław Wójcik nie kończył nigdy studiów lekarskich. Ma zaledwie średnie wykształcenie. Wykonywał jednak czasami niezbyt szczęśliwie praktyki lekarskie – szczególnie na terenie Oleśna gdzie mieszkali jego rodzice w powicie Dąbrowa Tarnowska jako specjalista chorób kobiecych. Posiadał własną pieczątkę, miał szerokie znajomości wśród lekarzy, obracał się w znanych w Krakowie sferach towarzyskich, bierze udział a często dyskutuje na tematy ściśle specjalistyczne podczas zebrań lekarskich. Żeni się w 1953 roku w szanowanej rodzinie.

Podejrzany opowiedział o swojej mistyfikacji, ale nie przyznał się do zabójstwa. Początkowo był spokojny, jednak gdy dowiedział się, że jest podejrzewany o zabicie kobiety oburzył się. Według niego Gałuszkowa wyjechała z Krakowa w 1955 roku prawdopodobnie na leczenie, nic więcej na temat rzekomo nie wiedział. Przekonywał również, że w czasie gdy doszło do zbrodni nie było go nawet w Krakowie. Miał przebywać wówczas na letnisku w Bystrej Podhalańskiej z żoną i dzieckiem.

Jak zakończyła się ta sprawa? O tym posłuchacie w nadchodzącym odcinku Kryminatorium! Premiera już w poniedziałek 22 lipca.

Słuchaj podcastów na: