preloder
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

To już połowa wakacji. Podejrzewam, że niektórzy z Was mogą jeszcze korzystać z tych ostatnich dni i grzać się w wakacyjnym słoneczku. Może jest ktoś, kto słucha tego podcastu za granicą? W jakiejś turystycznej miejscowości. Dzisiejsza sprawa będzie związana z tematem i klimatem wakacji. Naszym celem będzie Tajlandia, a dokładniej maleńka wyspa Koh Tao, która w przewodnikach określana jest mianem raju na ziemi, jednak jak się okazuje, raj ten skrywa za sobą całkiem sporo mrocznych i krwawych tajemnic. Jedną z nich jest sprawa dwójki brytyjskich turystów – Hanny Witheridge i Davida Millera. To sprawa sprzed 5 lat, pamiętam jak dużym echem odbiła się ta historia w światowych mediach.

Hanny Witheridge zabójstwo na plaży
W najnowszym odcinku Kryminatorium przenosimy się do Tajlandii

 

Koh Tao w Tajlandii

Koh Tao. Wyspa w Tajlandii znajdująca się na południu kraju, blisko 80 km od prowincji Chumphon. Jej powierzchnia wynosi 21 km 2. Koh Tao ze względu na słoneczną pogodę w ciągu całego roku przyciąga setki tysięcy turystów, głównie młodych ludzi, którzy z wielkimi plecakami docierają na wyspę stale kursującymi katamaranami. Gospodarka wyspy opiera się na turystyce, popularnymi atrakcjami są tutaj nurkowanie, snorkowanie, walki muay thai, a także imprezy Full Moon Party odbywające się w czasie pełni księżyca.

Hannah Withheridge i David Miller

Mamy wrzesień 2014 roku. Grupy brytyjskich studentów docierają w końcu do celu, jakim jest wyspa Koh Tao. Wśród nich jest 23-letnia Hannah Witheridge i o rok starszy od niej David Miller. Dwójka naszych bohaterów jeszcze się nie zna i każde z nich podróżuje wraz ze swoimi znajomymi.

Hannah Witheridge
Bliscy odradzali dziewczynie wyjazd do Tajlandii

 

Hannah wraz z koleżankami 14 września wieczorem wybierają się do baru, gdzie poznają grupę znajomych, wśród których jest David Miller, student podróżujący po Tajlandii ze swoimi przyjaciółmi. Wspólnie się bawią, uśmiechają się do zdjęć i wygląda na to, że miło spędzają razem czas, ponieważ po północy przenoszą się do innego lokalu i tam kontynuują zabawę. Puby i jak się okazuje to samo miejsce noclegowe studentów oddalone są od siebie zaledwie kilkaset metrów, wszystko rozgrywa się na niewielkiej przestrzeni, wokół pełno imprezujących lub spacerujących ludzi. Po jakimś czasie para odłącza się od swoich znajomych.

 

Hannah i David YouTube
Hannah Witheridge i David Miller poznali się podczas pobytu w Tajlandii

 

Zbrodnia na plaży

15 września, godzina 6 rano, plaża Sairee. Zaledwie 45 metrów od miejsca noclegowego studentów zostają znalezione ich zwłoki. Młoda kobieta leży między skałami, wokół pełno krwi. Jej spódnicę zadarto za talię, a opuszczona bluzka odsłania biust, co wskazuje na możliwy gwałt na dziewczynie. Ciało Millera również częściowo pozbawione jest odzieży. Niedaleko od zwłok znaleziono zardzewiałe narzędzie ogrodnicze- motykę, pokrytą krwią.

motyka narzędzie zbrodni
Obok zwłok znaleziono narzędzie zbrodni

 

Na miejscu zdarzenia natychmiast pojawiły się lokalne, a później zagraniczne media. W końcu udaje się ustalić tożsamość dwójki zabitych – Witheridge i Millera. Ponieważ miejsce w początkowej i najważniejszej fazie, nie zostaje zabezpieczone, w zasadzie wszystkie ślady zostały zadeptane. Opieszałość władz w dochodzeniu dawała szansę potencjalnemu mordercy, który mógł bez problemu pousuwać wszystkie ważne dowody w sprawie lub zwyczajnie uciec z wyspy, ponieważ nie wstrzymano ruchu statków.

Zbrodnia w Koh Tao Tajlandia
Podczas oględzin miejsca zbrodni popełniono wiele błędów

 

W pobliżu ciała dziewczyny znaleziono niedopałek papierosa. Przeprowadzone badania wykazały obecne dwa ślady DNA – jeden z nich należał do Hanny, a drugi był nieznany. Czy należał do mordercy?

Władze Tajlandii próbowały jak najszybciej zamknąć i wyciszyć sprawę

 

Więcej o sprawie posłuchacie w poniedziałkowym Kryminatorium. W nadchodzącym odcinku pojawią się dwa nowe głosy lektorów! Dodatkowo na sam koniec skomentuję opinie na temat podcastu, które zostały zamieszczone w serwisie iTunes. Do usłyszenia!

Słuchaj podcastów na: