preloder
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Dawno nie było na Kryminatorium odcinka przedstawiającego sylwetkę seryjnego mordercy. Tadeusz Ensztajn, czyli Wampir z Łowicza. Kim był i co go pchnęło do popełniania zbrodni? Czym się kierował? Prawie zawsze gdy słyszymy historie o seryjnych mordercach pytania tego typu  pytania automatycznie pojawiają nam się w głowie. Zastanawiamy się wtedy co musiało stać się w życiu człowieka, by gotów był zabijać niewinne, często przypadkowe osoby. Czy miało na to wpływ dzieciństwo, środowisko w jakim dorastał, czy może jakieś traumatyczne przeżycie z przeszłości?

Tadeusz Ensztajn w latach trzydziestych ubiegłego wieku dopuścił się kilku zbrodni wobec kobiet. Jeśli kojarzycie starsze materiały z kanału Niediegetyczne być może pamiętacie, że już raz o nim wspominałem, ale dzisiaj opowiemy sobie o nim znacznie bardziej szczegółowo.

Wampir z Łowicza Ensztajn

Tadeusz Ensztajn urodzony w 1913 roku w Płocku. Nie znał swojego ojca,  a matki nie pamiętał. Wie o niej tylko tyle, że została zgwałcona podczas przemarszu wojsk rosyjskich, a on jest niechlubnym owocem tego zdarzenia.  Dziecko z gwałtu. Jego życia zapoczątkowała zbrodnia i jako dorosły człowiek również podążał tą samą zbrodniczą ścieżką, dokonując jednak jeszcze bardziej przerażających czynów niż gwałt.

Tadeusz Ensztajn jako małe dziecko trafia  do sierocińca w Łodzi, gdzie wraz z dwiema siostrami przebywał do 16 roku życia. Wtedy też ucieka z placówki i po kilkuletniej tułaczce po Polsce trafia do Łowicza gdzie pracuje jako goniec. W wieku około 20 lat w mężczyźnie budzą się mordercze instynkty. Jego pierwszą ofiarą jest 24-letnia Władysława Brzozowska, która zmarła w wyniku uderzenia kamieniem w głowę. Gdy odnaleziono jej ciało, kobieta pozbawiona była butów, a jej pończochy były bardzo zabrudzone. Badania wykazały, że przed śmiercią została zgwałcona.

Słuchaj podcastów na: