Pies dingo porwał moje dziecko! | #105 ZAGINIĘCIA/PORWANIA

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Ta sprawa wstrząsnęła całą Australią. Śmierć dwumiesięcznej Azarii Chamberlain podzieliła społeczeństwo do tego stopnia, że prowadzone śledztwo nazwane zostało przez niektórych „polowaniem na czarownicę”.

„Dingo ma moje dziecko!”

Azaria
Nic nie zwiastowało dramatu podczas wieczornej biesiady Chamberlainów z dziećmi | fot. bbc.com/news/world-asia-17150393

Dla mieszkającej w australijskim stanie Queensland, rodziny Chamberlainów to miały być wakacje życia. W sierpniu 1980 roku 32-letnia Lindy, jej 35-letni mąż Michael oraz ich dzieci: 7-letni Aidan, 4-letni Reagan i dwumiesięczna Azaria, wybrali się w samochodową podróż.

Zmęczeni podróżą rozbili namiot tuż pod skałą. Tuż po północy Linda usłyszała jednak dźwięk przypominający płacz dziecka. Postanowiła to sprawdzić. Po chwili dołączył do niej Michael, trzymający w dłoni latarkę. Oboje od razu zorientowali się, że ich córka, Azaria, zniknęła.

Zorientowawszy się, że dziewczynka przepadła bez śladu, Michael pojechał do najbliższego posterunku policji. Przybyli na miejsce funkcjonariusze rozpoczęli własne poszukiwania. W ich trakcie sfotografowano kilka odcisków łap dingo w pobliżu namiotu. Na kocu i w śpiworze, w którym spała Azaria odnaleziono niewielkie ślady świeżej krwi.

Plamy krwi znaleziono także w samochodzie Chamberlainów. Wyniki badań  wykazały jednak brak jakichkolwiek cząsteczek zwierzęcej śliny. W oczach zwykłych Australijczyków byli teraz bezlitosnymi mordercami własnego dziecka.

Suchy płacz matki

Podczas pierwszej rozprawy, rozpoczętej w grudniu 1980 roku, oskarżyciel upierał się, że zbrodni dokonała Lindy Chamberlain. Zwrócono również uwagę, że Lindy już dzień po tragedii zachowywała się podejrzanie.

Zamiast histeryzować, z kamiennym wyrazem twarzy udzieliła obszernego wywiadu dla telewizji. Brak łez miał być dowodem na brak uczuć rzekomej morderczyni. Podobny podejrzany spokój miał też cechować jej męża.

Chamberlainowie zostali uniewinnieni. Nie był to jednak koniec ich kłopotów…

„Dingo niewinny!”

Władze Terytorium Północnego nie były zadowolone z wyroku. Przyznanie faktu, że dingo były odpowiedzialne za śmierć człowieka, mogło nieść za sobą duże straty wizerunkowe Parku Narodowego.

Dlatego też pół roku później Sąd Najwyższy uchylił wyrok uniewinniający. Rozpoczęło się drugie śledztwo, które ukierunkowane zostało na udowodnienie Chamberlainom bezspornej winy.

Brak śladów zwierzęcej śliny na odnalezionym ubraniu dziecka miało przekonać ławę przysięgłych, że to nie dingo porwało Azarię. Tym razem Lindy Chamberlain, będąca wówczas w ósmym miesiącu ciąży, została uznana za winną zamordowania własnej córki i skazana na dożywocie.

dingo
Dingo to australijski przedstawiciel rodziny psowatych, różni się jednak od zwyczajnego psa domowego | fot. csmonitor.com

Gdy śmierć staje się ratunkiem

Na początku lutego 1986 roku strażnicy Parku Narodowego Uluru zostali powiadomieni o odkryciu ciała turysty, leżącego tuż pod skałą. Pechowcem okazał się pewien Anglik, który podczas wchodzenia na skałę doznał udaru słonecznego, spadł i zginął na miejscu. Jednak  podczas zarządzonych w pobliżu odnalezienia zwłok poszukiwań dokonano niespodziewanego odkrycia.

Kilka metrów od zwłok turysty, nieopodal głębokiej i dobrze ukrytej nory dingo, natrafiono na zakopany w ziemi dziecięcy kaftanik…

Zignorowane ostrzeżenie

Wkrótce Chamberlainowie ponownie zasiedli na ławie oskarżonych. Najważniejszym dowodem w sprawie był odnaleziony kaftanik Azarii. Świadczył o tym, że podczas poprzedniej rozprawy Lindy mówiła prawdę.

Podczas rozprawy na jaw wyszedł również inny atak dingo na dziecko. Tylko szybko reakcja dorosłych uratowała dziecko przed nieszczęściem.

Wobec przytłaczających dowodów, 15 września 1988 roku Sąd Apelacyjny Terytorium Północnego jednogłośnie uchylił wszystkie wyroki skazujące Lindę i Michaela Chamberlainów.

Krzyk w ciemności

Dwa miesiące później na ekrany kin trafił film zatytułowany „Krzyk w ciemności”, opowiadający historię państwa Chamberlain i ich walkę z australijskim wymiarem sprawiedliwości.

chamberlain
Chamberlainowie przez wiele lat musieli walczyć o swoje dobre imię | ntnews.com.au

***

Tragedia Chamberlainów odcisnęła piętno na ich małżeństwie. Michael nigdy nie pogodził się ze śmiercią Azarii, o co Lindy miała do męża coraz większą pretensję. W roku 1991 para rozwiodła się.

W trzydziestą rocznicę śmierci Azarii, Chamberlainowie jeszcze raz zaapelowali do władz o zmianę aktu zgonu. Zależało im, by w przyczynie śmierci na dokumencie znalazł się atak dingo.

Czy rodzice dziewczynki dopięli swego? Jak potoczyły się ich dalsze losy? Co jeszcze wyszło na jaw w trakcie śledztwa przy tej sprawie? Zapraszamy do wysłuchania #105 odcinka Kryminatorium!

Słuchaj podcastów na: