preloder

Uprowadzenie przez cyganów oraz rytualny mord. Hipotezy i poszukiwania #40 | ZDUŃSKA WOLA ODC. 2

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Do muzeum w Zduńskiej Woli jakiś czas temu trafiły dokumenty związane z intrygującą i przerażającą historią. Chodzi o zaginięcie trzech 8-letnich chłopców. 18 września Kazik Janek i Marian 1935 roku wyszli na miasto aby się pobawić. Po raz ostatni widziani byli  kilkaset metrów od domu. Marcin, autor podcastu odwiedził Zduńską Wolę aby zebrać jak najwięcej szczegółów. Wraz z Martyną, która pracuje w muzeum i poinformowała go o tej historii odwiedził miejsca związane ze sprawą. Udało się także porozmawiać z dyrektorem muzeum, który opowiedział o okolicznościach zaginięcia jak również przedstawił szczegóły teorii spiskowej, która wówczas wydawała się być dla wielu osób najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem zadki. Co stało się za zaginionymi chłopcami? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w pierwszy i najpopularniejszym podcaście kryminalnych w Polsce.

 

Zaginione dzieci nagroda
Za pomoc w odnalezienie dzieci wyznaczono dużą nagrodę

1000 złotych nagrody otrzyma ten, kto wskaże miejsce przebywania lub pomoże do wyjaśnienia sprawy zaginięcia w Zdyńskiej Woli w dniu 18 września roku bieżącego 3 chłopców, a mianowicie Jana Marciniaka, Kazimierza Górskiego, Marian Skotnicki.

 

Hipotezy

W połowie listopada sprawa zaginięcia trafia na biurko policjantów z Centrali Służby Śledczej w Warszawie. Decyzję o powołaniu nowej grupy podjął samo komendant główny Policji. Do Zduńskiej Woli przyjeżdżają doświadczeni policjanci ze stolicy. To daje szansę na przełom. Nowe spojrzenia na sprawę może doprowadzić do odkrycia nowych faktów. Funkcjonariusze wysuwają pięć hipotez. Przedstawiamy Wam je od końca, czyli od założenia które według śledczych na ówczesnym etapie wydawało się być najmniej prawdopodobne.

Hipoteza nr 5. Samowolne oddalenie się z domu.

Hipoteza nr 4. Ewentualność zemsty.

Hipoteza nr 3. Uprowadzenie przez cyganów, włóczęgów, żebraków lub cyrkowców.

Hipoteza nr 2. Nieszczęśliwy wypadek.

Hipoteza nr 1. Mord seksualny lub mord rytualny.

 

Jedna z hipotez wyjaśniająca zaginięcie to rytualny mord dokonany przez Żydów
Jedna z hipotez wyjaśniająca zaginięcie to rytualny mord dokonany przez Żydów

 

W poprzednich dwóch odcinkach przedstawiłem okoliczności zaginięcia, kulisy śledztwa, jak również najbardziej prawdopodobne hipotezy. Jestem ciekawy jakie jest Wasze zdanie na ten temat. Sprawa została rozwiązana 4 miesiące po zaginięciu. W następnym odcinku opowiem co tak naprawdę się stało, czy dzieci rzeczywiście zostały zamordowane przez żydów? Uprowadzone przez pedofila? Czy może przyczyną zniknięcia było coś zupełnie innego? Razem z Martyną, która poinformowała mnie o tej sprawie odwiedzimy także groby chłopców, które znajdują się na cmentarzu w Zduńskiej Woli. Z kolei dyrektor muzeum opowie nam jakie były nastroje wśród mieszkańców miasta po tym gdy sprawa już się wyjaśniła.  Do usłyszenia w następnym Kryminatorium!

Słuchaj podcastów na: