Zabójstwo w wiejskim domku. Zbrodnia Keddie | #171 NIEWYJAŚNIONE ZBRODNIE

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Tajemnicze poczwórne morderstwo, dokonane w wiejskim domku ośrodka wczasowego w Keddie, wstrząsnęło lokalną społecznością. Śmierć matki, jej dzieci oraz przyjaciela jej syna od 40 lat oficjalnie uchodzi za sprawę nierozwiązaną oraz jedną z największych kryminalnych zagadek Kalifornii.

Czy jednak rzeczywiście nie można wskazać mordercy? Jeden z emerytowanych detektywów twierdzi, że wie, kto zabił. I robi wszystko, aby prawda o tej zbrodni wkrótce wyszła na jaw.

DOMEK W KEDDIE

Keddie to mała osada, leżąca w kalifornijskim hrabstwie Plumas. W jej centrum znajdował się ośrodek wczasowy z wiejskimi domkami. Chętnych do zamieszkania w tym miejscu nie brakowało. W domku o numerze 28 zamieszkała 36-letnia Sue Sharp oraz jej pięcioro dzieci: 15-letni John, 14-letnia Sheila, 12-letnia Tina, 10-letni Rick oraz 5-letni Greg.

Dwaj najmłodsi chłopcy dzielili wspólny pokój. Drugi zajęła matka z dwiema córkami. Najstarszy z jej synów zamieszkał w piwnicy. Dostać się do niej można było tylko z zewnątrz, więc nastolatek, aby skorzystać z kuchni lub łazienki musiał wchodzić do domu przez drzwi frontowe. Z tego powodu były one zawsze otwarte – nawet w nocy.

Sue szybko nawiązała przyjacielskie stosunki ze swoimi najbliższymi sąsiadami. Zarówno z mieszkającymi pod numerem 27 Seaboltami, jak i Smarttami spod numeru 26. Zwłaszcza z tymi ostatnimi Sue miała najlepszy kontakt. Marilyn Smartt i jej mąż Martin uczestniczyli z nią w tym samym kursie. Również ich dzieci bardzo się ze sobą zaprzyjaźniły i często nocowały wspólnie w domach sąsiadów.

W Keddie nieznany sprawca zamordował Sue Sharp, jej dwoje nieletnich dzieci oraz kolegę jej syna | Fot. Wikipedia

W nocy z 11 na 12 kwietnia 1981 roku W Keddie doszło do potwornej zbrodni. Ktoś brutalnie pozbawił życia Sue Sharp, jej dwoje nieletnich dzieci oraz kolegę jej syna. Morderców podobno było dwóch. Podobno – bo sprawcy nigdy nie zostali zidentyfikowani.

Następnego ranka ich ciała odkryła Sheila, która wróciła do domu po nocy spędzonej u koleżanki. W salonie natknęła się na martwe ciało swojej matki. Obok niej leżeli John i jego przyjaciel. Oni również nie żyli. Wszyscy troje byli skrępowani taśmą klejącą. Ich ręce związano elektrycznym kablem.

WSTRZĄSAJĄCE ODKRYCIE

Przerażona 14-latka z krzykiem popędziła do sąsiadów. Pan Seabolt natychmiast udał się z dziewczyną do jej domu. Nie miał on u siebie telefonu, więc pobiegł do pobliskiej leśniczówki, skąd zadzwonił do właścicielki ośrodka. Ta – pięć minut po ósmej – o wszystkim powiadomiła biuro szeryfa.

Zanim pierwsi funkcjonariusze pojawili się na miejscu zbrodni, pan Seabolt przez uchylone okno dostrzegł w jednym z pokoi trzech chłopców. Greg, Rick i jego kolega Justin wciąż spali – tak, jakby nic się nie wydarzyło. Mężczyzna wszedł do środka. Wyciągnął wszystkich na zewnątrz, a następnie wrócił. Wiedział, że w domu musi przebywać jeszcze jedno dziecko. Nigdzie jednak nie znalazł dziewczynki. 12-letnia Tina zniknęła bez śladu.

Policjanci dokładnie przeszukali cały dom. Nie znaleźli 12-latki. Brakowało także jej kurtki oraz butów. Nikt nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, co stało się z dziewczynką i gdzie się wówczas znajdowała. Czy uciekła, ubierając wcześniej kurtkę i buty? A może ktoś ją porwał?

Policjanci byli wstrząśnięci, gdy przybyli na miejsce zbrodni w Keddie | Fot. crimeandinvestigation.co.uk

Zaginięcie Tiny stało się pierwszym badanym tropem w rozpoczętym śledztwie. Podejrzewano ojca dziewczynki, ale miał on mocne alibi na noc morderstw. Póki co wciąż trwały zakrojone na szeroką skalę poszukiwania zaginionej 12-latki.

MORDERCY ZE SNU

Zastępca szeryfa szybko wytypował osobę, której śmierć Sue Sharp mogła być na rękę. Tą osobą był Martin Smartt, najbliższy sąsiad zamordowanej kobiety. Martin znęcał się nad swoją żoną, która o tym fakcie poskarżyła się sąsiadce. Sue zaczęła namawiać maltretowaną kobietę na opuszczenie męża i wyprowadzkę w inne miejsce, z dala od niego. To nie podobało się Martinowi.

Po drugie – odkryto, że Martin od pewnego czasu zdradzał swoją żonę. Jego tajemniczą kochanką była… Sue! Przejęta losem maltretowanej kobiety miała mu nawet grozić ujawnieniem ich romansu, jeśli Martin nie przestanie bić żony.

Motywem zabójstwa miała być chęć uratowania morderstwa przez Martina i zamiar uciszenia szantażującej go kochanki. Mężczyzna został poproszony o złożenie wyjaśnień.

Przebadano go również wykrywaczem kłamstw. Wyniki testu nie były jednoznaczne, ale nie udało się wykazać ponad wszelką wątpliwość, że Martin kłamał, gdy zaprzeczał, że jest mordercą.

Krótko po przesłuchaniu Martin został zwolniony do domu. Miał czekać na kolejne wezwanie. Wkrótce podejrzany zniknął bez śladu. Tymczasem śledztwo trwało. Ale przez kolejne trzy lata nie pojawiły się ani nowe dowody, ani wskazówki.

Portrety pamięciowe morderców z Keddie zostały sporządzone na podstawie hipnozy | Fot. sacramento.cbslocal.com

FBI WCIĄŻ NA TROPIE

Ustalono jedynie to, że w noc morderstwa nikt niczego nie widział ani nie słyszał. Nawet chłopcy, którzy przeżyli masakrę w domku numer 28 nie byli świadomi tego, że podczas ich snu ktoś brutalnie morduje domowników. Jednym z tych chłopców był Justin – syn Martina. Kilka dni później opowiedział on policjantom, że widział morderców w swoim śnie.

Postanowiono poddać chłopca hipnozie. W jej trakcie chłopiec opisał sprawców jako dwie osoby pomiędzy 20-tym a 30-tym rokiem życia. Natychmiast stworzono portrety pamięciowe sprawców.

22 kwietnia 1984 roku, a więc dokładnie 3 lata i 11 dni po dokonaniu zabójstw w Keddie i zaginięciu 12-letniej Tiny nastąpił niespodziewany przełom. 160 km od miejsca zbrodni pewien bezdomny znalazł w lesie część ludzkiej czaszki oraz żuchwę. Szczątki należały do zaginionej Tiny Sharp.

Tym samym dotychczasowe potrójne morderstwo stało się poczwórnym. Jednak w dalszym ciągu sprawcy pozostają nieznani. Śledztwo wciąż trwa, ale FBI twierdzi, że są blisko rozwiązania zagadki tej zbrodni.

Do jakich nowych dowodów dotarło FBI w ostatnich latach? Kogo wytypowano jako podejrzanych o dokonanie tych morderstw? Czy istnieje szansa, że sprawcy odpowiedzą za swoje zbrodnie? O tym wszystkich dowiecie się słuchając #171 odcinka KRYMINATORIUM!

 

Słuchaj podcastów na: