książki o prawdziwych zbrodniach
Zbliżają się święta. W prywatnych wiadomościach dostaję coraz więcej pytań o to, jakie książki polecam na świąteczny prezent. Aby nie odpisywać każdemu osobno przygotowałem krótkie zestawienie z podziałem na kategorie. Nie ma tutaj żadnych kryminałów – tylko literatura faktu związana z tematem prawdziwej zbrodni!

Niewyjaśnione zbrodnie sprzed lat

książka kryminalna

Działania policjantów z Archiwum X wzbudzają coraz większe zainteresowanie. Jak to możliwe, że udaje się złapać sprawcę zabójstwa nawet po 15 albo 20 latach od popełnionej zbrodni? Czytelnicy chcą poznać kulisy pracy śledczych, dlatego na rynku pojawia się coraz więcej książek o Archiwum X. Tekst z zestawieniem takich pozycji od kilku miesięcy znajduje się na stronie. Możecie się z nim zapoznać klikając poniższy link.

Książki o Archiwum X

Z tej kategorii najbardziej polecam Zbrodnie prawie doskonałe.

Medycyna sądowa, antropologia

książka kryminalna

Tajemnice wydarte zmarłym
Autor: Emily Craig 
Wydawnictwo: ZNAK
Rok wydania: 2010
Liczba stron: 304

Tajemnice wydarte zmarłym przeczytałem kilka lat temu. Pamiętam, że długo polowałem na tę książkę, aż w końcu udało mi się zdobyć jeden egzemplarz w antykwariacie i jest to jedna z lepszych książek z jakimi miałem do czynienia. Emily Craig to doświadczony antropolog z USA. Jeżeli na miejscu zdarzenia pojawia się szkielet człowieka, wzywana jest Emily, która próbuje ustalić przyczyny śmierci oraz pomaga w ustaleniu tożsamości. Opis wielu ciekawych śledztw, które udało się rozwiązać za sprawą znaków znajdujących się na znalezionych kościach.

Podobnym, ale znacznie popularniejszym tytułem jest „Trupia Farma”, czyli rozkładające się zwłoki, szkielety i nietypowe śledztwa. Więcej o trupiej farmie i o książkach w poniższym linku:

Trupia farma – śledztwo po latach | NIEDIEGETYCZNE

 

Trupia farma książka

 

Trupia farma 
Autor: Bill Bass, Jon Jefferson 
Wydawnictwo: ZNAK
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 344

 

 

 

 

ksiąka trupia farma nowe śledztwa

 

 


Trupia farma. Nowe śledztwa

Autor: Bill Bass, Jon Jefferson 
Wydawnictwo: ZNAK
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 304

 

 

 

 

 

Książka niewyjaśnione okoliczności

 

Niewyjaśnione okoliczności
Autor: Richard Shepherd
Wydawnictwo: INSIGNIS
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 456

 

 

 

 

 

 

Autobiografia czołowego lekarza medycyny sądowej z Wielkiej Brytanii. Opis pracy człowieka, który przeprowadził ponad 23 tysiące sekcji zwłok. Autor pracował przy wielu głośnych sprawach. Jedną z nich było zabójstwo Rachel Nickell w 1992 roku.

Seryjni mordercy

Odsyłam do tego zestawienia:
Książki o seryjnych mordercach z Polski

Zdzisław Marchwicki książka

Wampir z Zagłębia
Autor: Przemysław Semczuk 
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 384
Wydawnictwo: Znak

 

Według mnie najlepsza książka w tej kategorii to Wampir z Zagłębia – Przemysław Semczuk. Jednak zdaję sobie sprawę, że dla wielu osób, może być to zbyt „ciężka” lektura. Reportaż tylko dla pasjonatów tematu.

 

 

Psychologia

zbrodnia niedoskonała Katarzyna BondaZbrodnia niedoskonała
Autorzy: Katarzyna Bonda, Bogdan Lach
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 400
Wydawnictwo: Muza

Katarzyna Bonda nazywana królową polskiego kryminału od kilku lat skupia się tylko na powieściach. Jednak kiedyś było inaczej. Książka napisana wspólnie z Bogdanem Lachem, który uważany jest za jednego z najlepszych polskich profilerów. Zbrodnia niedoskonała to pozycja warta uwagi!

 

Profil mordercy książka

 

 

Profil mordercy
Autor: Paul Britton
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 528
Wydawnictwo: Znak

 

Profil mordercy – kulisy najciekawszych śledztw, przy których pracował Paul Britton – psycholog z Wielkiej Brytanii. Więcej szczegółów o książce można znaleźć w poniższym filmie.

Profil mordercy – sprawa Jamesa Bulgera

 

Człowiek o 24 twarzach książka

Człowiek o 24 twarzach
Autor: Daniel Keyes
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 560
Wydawnictwo: Wielka litera

 

Pod koniec lat 70-tych w USA zatrzymano mężczyznę podejrzanego o dokonanie kilku gwałtów. Szybko okazało się, że mężczyzna ma problemy psychiczne. Billy był zbiorem 24 osobowości. Jedna z nich to bezbronne dziecko, inna to wrażliwy artysta, a jeszcze inna to poszukiwany gwałciciel. Jak skazać taką osobę? Proces tego mężczyzny odbił się ogromnym echem w całym kraju.

 

 

Reportaż – zaginięcia 

Na tropie mordrcy zaginięcia

 


Na tropie mordercy
Autor: Joakim Palmkvist
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 350
Wydawnictwo: Burda

 

 

 

 

 

 

Zaginięcia, w których pojawia się wątek kryminalny to dla mnie najbardziej intrygujące historie. Zdecydowanie bardziej wolę także reportaż od powieści. Dlatego „Na tropie mordercy” to  jedna z najlepszych książek jakie miałem ostatnio okazję przeczytać. Szczegółowy opis sprawy zaginięcia szwedzkiego milionera. W książce czuć skandynawski klimat. Fani Larssona. Jo Nesbo, Lackebrg lub Mankella obowiązkowo muszą zapoznać się z tym tytułem – a potem dajcie znać czy było warto. Dla mnie 9/10 !

PS Za kilka tygodni na Kryminatorium pojawi się podcast ze skrótem sprawy opisanej w tej książce!

Sprawa Ziętary

 

Sprawa Ziętary
Autorzy: Krzysztof M.Kaźmierczak, Piotr Talaga
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 416
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

 

 

 

 

 

 

W 1992 roku w Poznaniu zniknął młody, ambitny dziennikarz śledczy. Zginął ponieważ wiedział za dużo… Sprawa Ziętary pomimo upływu lat nie została wyjaśniona. Wiemy niemal na pewno, że Jarosław został zamordowany, a jego zwłoki rozpuszczono w kwasie. Ale kto odpowiada za jego śmierć? W poznańskim sądzie wciąż toczy się proces w tej sprawie, a książka “Sprawa Ziętary” jest szczegółowym reportażem i dziennikarskim śledztwem dotyczącym zaginięcia i porwania dziennikarza. Tak jak przypadku “Wampira z zagłębia”, to również ciężka lektura.

Temat niedawno został podjęty przez dziennikarzy z Superwizjera.

Kryminalny PRL

Czarna Wołga Semczuk

 

Czarna wołga
Autor: Przemysław Semczuk
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 480
Wydawnictwo: Świat książki

 

Zaledwie kilka dni temu skończyłem słuchać audiobooka „Czarna wołga”. Autor opisał wiele ciekawych spraw z czasów PRL-u. Porwanie Bohdana Piaseckiego, procesy śląskich wampirów, napady na banki, fałszowanie pieniędzy i wiele innych mrożących krew w żyłach historii. Rewelacja!

2 KOMENTARZE

  1. Oto post którego potrzebowalam 🙂 większość już z nich znam, a część pominelam myśląc że są pewnie nieinteresujace. A w przyszłości bym poprosiła, w wolnej chwili, zestawienia interesujących dla Ciebie filmów. Osobno reportaży i osobno fabularnych/kinowych/hollywoodzkich. Kiedyś oglądałam nawet konkretne zestawienie filmów Michała F1, ciekawam co byś w tej kwestii powiedział. 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here